Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
  VEREM
 

Tanım ve Bulaşma:

Mycobacterium tubeculosis adlı verem mikrobu tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma akciğerinde tüberküloz bulunan kişilerin öksürüğü ile damlacık enfeksiyonu şeklinde olur. Bu damlacıkları soluyan kişilerin akciğerine giden bakteri, kişinin savunma sistemi güçlüyse hiçbir hastalığa neden olamadan vücut tarafından yok edilir. Ancak iyi beslenememe veya ateşli bir hastalık nedeniyle direnç düşükse basil akciğere yerleşir. Bazen akciğerde enfeksiyon yapmaksızın kan ve lenf yoluyla böbrek, barsak, beyin, eklem ve kemik gibi organlara yerleşerek enfeksiyon yapar.

Verem mikrobu hangi organa yerleştiyse o organla ilgili belirti yapar (Kemik ağrısı, idrarda iltihap, eklemde şişlik ve ağrı, lenf bezinde şişlik vs). Ancak temel belirtiler yaklaşık olarak aynıdır: Hafif ateş, geceleri aşırı terleme, iştahsızlık, kilo kaybı. Akciğer tüberkülozunda ise esas belirti daha çok bronşite benzer. Öksürük, balgam, göğüs ağrısı, hafif, solunum sıkıntısı ve hırıltı olabilir.  

Tanı: Tüberküloz şüphesi olan kişilere akciğer filmi, kan testleri, PPD testi ve balgam testleri yapılır. Kesin tanı balgamda tüberküloz basilinin gösterilmesi ile konur. Çocuk, balgam çıkarabilecek yaşta değilse hastaneye yatırılarak gece boyunca yutmuş olduğu balgam, sabaha karşı midesinden sonda ile alınmalıdır. Diğer verem çeşitlerinde de ilgili organa ait testler yapılır.

 

PPD testi nedir? Deri içine iğne ile saflaştırılmış tüberküloz proteini verilir. Vücut daha önce tüberküloz basili karşılaşmışsa iğne yerinde belirgin kızarıklık ve şişme olacaktır. Vücudun tüberküloz basili ile karşılaşması ise 2 şekilde olmaktadır: 1- Aşılanma 2- Tüberküloz hastalığı geçirme. Aşılama ile vücuda daha önce tüberküloz basili girdiyse PPD testi yerinde aşırı kabarmaya neden olmayacaktır. Tüberküloz hastalığı varsa PPD testinde kabarma çok fazla olacaktır.

Tedavi: Tüberküloz tedavisinde antibiyotik yapısında olan antitüberküloz ilaçlar kullanılır. Tedavide esas devamlı ve uzun süre ilaç kullanarak basili bombardıman altında bırakıp iyileşmeyi sağlamaktır. İyileşen hastanın iştahı açılır, kilo almaya başlar. Ateşi düşer, terlemesi kaybolur, canlanır.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz