Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Çocuk Psikolojisi
  BİR RESSAM GÖZÜYLE ÇOCUK VE RESİM
 

                                                        

 

                                                        ÇOCUK VE RESİM

 

 

RESİM VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

 

Çocukların ruhsal,bedensel ve aynı zamanda kişiliklerinin gelişiminde resim önemli bir araç,etkin bir yoldur.Çocukluk döneminde resim yapmak, çocuğun kendini tanıması ve tanıtması açısından önemli bir iletişim sürecidir.

Bu dönemlerde resim yapmak veya resim eğitimi almak ruhsal ve bedensel gelişim açısından çok faydalı, zevkli ve aynı zamanda eğlenceli bir yoldur. Böylelikle çocuk, resmi sever ve yaratıcılıkları ise zenginleşir.

 

Resimle anlatım: Çocuğun yapmış olduğu çizgiler,kullandığı renkler, o çocuğun ruh halini, yani kızgın, agresif, mutlu, üzgün vs...olduğu hakkında bize mesaj verir. Böylelikle kendi yarattığı dünyayı resim yoluyla kolaylıkla anlayabiliriz.

Çocukların yapmış olduğu resimler,onların bilinçaltını gözler önüne serdiği için bu nedenden dolayı çok iyi tahlil edilmesi gerekir. Resim çocukları tanımamızda bize kılavuzluk eder, her zaman yardımcı bir araç olur.

Çocuklar resim  yaparken görsel ve estetik bir kaygı duymazlar. İstatistiklere göre 9 yaşına kadar çocuklar gördüklerini değil, bildiklerini resmeder. Bu da bize çocuk ve çevresi hakkında çok iyi ip uçları verir.

Ebeveynler çocuklarının yaptıkları resimleri muhakkak tahlil etmeli yakından ilgilenmelidirler. Çocuklarına yaptıkları resimlerle ilgili sorular sormalılar; göreceksiniz ki aldığınız cevaplar her zaman çok ilginç olacaktır. Sizlerin bir objeye ya da  bir figüre benzettiğiniz bir takım nesneler aslında bambaşka şeyler olabilir. Bu da, çocukların bildiklerini, gördüklerini hayal dünyasında farklı yorumladıklarını gösterir.

Sonuç olarak şunu anlayabiliriz ki, çocuğun iç dünyasını dışa vurma da, kendini ifade etme de resim yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

 

 

RESİM VE ÇOCUKLARDA YETENEK

 

Resim yapmak,çocukların yeteneklerini geliştirmeleri açısından faydalıdır. Yetenek doğuştan gelen bir beceri olsa da sonradan da kazanılabilir.

Örnek: Nesneleri algılama,iyi bir gözlemci olma,hayal dünyamızı zenginleştirmek ve bunları kağıda döküp renklendirmek,eskizlerimizi çoğaltmak yaratıcılığımızı arttırır.

Resim yapabilme becerisi aslında çocukluk dönemine dayanır ve bazı aşamalar sonucu kendini gösterir.

 

Çocuklarda resmin gelişim aşamaları;

 

1.         Karalama Dönemi

2.         Şematik Dönem

3.         Reel Dönem

 

Karalama Dönemi: Genelde 2 ve 4 yaş grubunu kapsar. Bu dönemlerde gelişi güzel,çizgisel karalamalar çizilir. Zaman geçtikçe bu karalamalar daha kontrollü olmaya başlar ve çocuğun el-göz koordinasyonun gelişimi hızlanır.

 

Şematik Dönem: 4 ve 7 yaş grubunu kapsar. Çocuklar bu dönemde hayal ettiklerini ya da o anlık düşündüğünü resmetmek ister. Genelde yapılan örnekler;insan figürü ve doğa unsurlarıdır. Çiçek, ağaç, güneş, bulut,deniz vs...bu öğeleri şematik olarak renkler kullanarak kağıda yansıtırlar.

 

Reel Dönem: Gerçekçi resim yapabilme dönemi de diyebiliriz. Bu dönem daha çok ilk öğretim eğitimi alan kişileri kapsar. Çocuk, artık bir profosyonel (Resim eğitmeni ) eşliğinde ders alır. Çocuklar böylelikle nesneyi, doğayı, mekanı, kavramları çok daha iyi algılar ve onları daha gerçekçi yansıtmaya başlar. Böylelikle gerçeğe yakın resimler ortaya çıkar. Fakat bu yaşlarda yapılan çoğu resimlerde ışık, gölge, derinlik, perspektif, kompozisyon gibi detaylara pek rastlayamayız.

 

 

RESİM & MOTİVASYON

 

Çocuklara resim yapmayı sevdirelim, ama bunu öğretirken onları sınırlamayalım.

Örnek: Güneş sarı olur, denizi muhakkak mavi yap, evlerin bacalarında kış mevsiminde duman vardır. vs... Buda şunu gösterir ki çocuğun elinden kalemi alıp kendi yorumlarımızın resmini yapmış gibi bir durum ortaya çıkar. Bunun yerine onlara sadece renkli kalemler, büyük kağıtlar verelim ki kendi hayal dünyalarını kendileri yansıtsın. Siz sadece izleyin ve tahlil edin.

Çocuklarımıza masallar anlatalım, nesnelere dokunmalarına izin verelim, sordukları sorulara reel cevaplar vermeye çalışalım. Tiyatroya götürelim, aktivitelere katılımlarını sağlayıp, sosyalleşmelerine yardımcı olalım ki çocuklarımızın resimleri hep umut dolu olsun.

 

21,01,2010

MERAL AKSAL

(Ressam) 

 

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz