Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Dermatoloji
  CİLTTE SIKILAŞMA İÇİN RADYOFREKANS
 
CİLTTE SIKILAŞMA İÇİN RADYOFREKANS
 
Radyo frekans yöntemi kaç gün önceden yaptırmalıdır?
Radyo frekansın (RF) etkileri işlemden hemen sonra görülmeye başlar. Fakat asıl etkilerini 
1-2 ay sonra görmeye başlarız. Gözle görülebilen ciltteki canlılık ve sıkılaşma etkileri tek bir seanstan sonra 2-6 ay arasında giderek artar. Dolayısıyla hastanın bu yöntemi en az bir ay önceden yaptırması iyi olur.
 
İşlem ne kadar sürüyor ve nasıl gerçekleştiriliyor?
İşlem yapılacak alanın genişliğine göre 20 dakika ile 2 saat arasında değişen sürelerde yapılmaktadır. Tamamen zararsız, güvenilir bir yöntemdir. RF hastanın derin dokularında kısa ve hafif bir ısı hissi oluşturur. RF’ın asıl amacı deri altında yer alan, bağ dokusunun ana elemanı olan kollajenin yeniden yapılmasıdır. Kollajen deriye canlılık, sağlamlık ve gerginlik verir. Zamanla derimizdeki kollajenin  azalması veya bozulması nedeniyle kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. RF enerjisi kollajeni ısıtır. Isınan kollajen sıkılaşır. Yeni kollajen yapımı 2 ay içinde başlar. Kollajenin ısıtılması sırasında hasta ısı duyar. Bu ısı bazı hastalarda hafif ağrı duymalarına neden olabilir.
 
İşlemden önce herhangi bir ön hazırlık gerekli midir?
İşlemden önce hastanın konforu için ağrı kesici ilaçlar verilebilir veya yarım saat öncesinden işlem yapılacak alana lokal ağrı kesici kremler uygulanabilir. Deriyi korumak ve uygulamayı daha rahat yapabilmek için her RF enerjisi uygulamasının öncesinde ve sonrasında deri yüzeyi soğutulur. İşlem sırasında hastanın ısı hakkında vereceği bilgiye göre doktor makinenin gücünü ayarlayabilir. İşlemden önce cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi kan tahlili gibi tetkiklere gerek yoktur. Tedavi sonrasında hasta normal aktivitelerine devam edebilir, tedavi sonrasında özel bir cilt bakımına gerek yoktur. Bazı hastalarda işlemden sonra deride kızarıklık ve küçük sivilce benzeri şişmeler görülse bile 24 saat içerisinde iyileşmektedir. İşlemden sonra güneşten korunmak gereklidir. Hasta en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kremi 3-4 saatte bir uygulama yapılan alana sürmelidir.
 
İşlemi belli aralıklarla tekrar ettirmek gerekiyor mu?
Etkisini 1.5-2 yıl kadar sürdüren RF tedavisi, hastalarda herhangi bir kesi veya ameliyat izi oluşturmaksızın uygulanan cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Hastanın anestezi almasına gerek yoktur.Tek seans olarak uygulanır. Eğer işlemden 3 ay sonra hasta memnuniyeti yeteri boyutta değilse veya daha fazla sıkılaşma istiyorsa ikinci bir doz yapılabilir. Normal şartlarda 1-1.5 yıl sonra ikinci seansı uygulamak yeterli olacaktır. 
 
İnce kırışıklıklar ve sarkmalarda da bu yöntem etkili mi?
Kaş arası, göz kenarı kırışıklıkları ile alındaki yatay çizgilerde en etkili yöntem Botox’dur. Derin kıvrım veya kırışıklıklarda ise dolgu en etkilidir.
Tüm yüz bölgesindeki ince kırışıklık ve çizgilerde, yanak bölgesinde daha belirgin olan yüz sarkmalarında, gıdı bölgesindeki sarkmanın tedavisinde, boyundaki yatay bantların giderilmesinde, karın ve kollardaki sarkma ve gevşekliklerin toparlanmasında  RF çok etkili bir yöntemdir.
 
İşlem sonrası yan etkiler söz konusu mudur?
İşlem sonrası herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Ancak bazı hastalarda bir veya iki gün sürebilen hafif bir kızarıklık veya minik şişmeler olabilir. Cerrahi operasyonlardaki gibi gerek öncesinde gerekse sonrasında herhangi özel bir bakım veya kan tetkiklerine gerek yoktur.
 
Aynı işlem 30-50 yaş arasındaki kadınlar içinde kullanılıyor mu? Onlardaki
etkinliği nasıl?

RF tedavisi aslında 30-50 yaş arasında kadınlardaki sarkma, cilt gevşekliği ve ince çizgilerde uygulanmaktadır. Çünkü bu yaş grubu için cerrahi operasyon erken kabul edilmektedir. Operasyon daha ileri yaşa olan veya ileri düzeydeki cilt sarkmalarında tercih edilmelidir. 30-50 yaş grubundaki kişilerde daha etkilidir. Çünkü  bu yaştakilerde sarkmalar ileri düzeyde değildir. Kolajen ve elastin yapıları tam bozulmamıştır. Çok daha kısa zamanda cilt canlanır, gergin sıkı görünüm alır.

 

 

Uz Dr Zekayi KUTLUBAY

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

GSM: 0 542 3159109

 

Lazerart Bahçeşehir
Tel: 0 212 669 88 53 (Pbx) Fax: 0 212 669 88 54 Akasya 03 Kent Villa 02 D:1 Bahçeşehir

 

Lazerart Etiler
Tel: 0 212 269 04 04 (Pbx) Fax: 0 212 325 96 76 Aytar Cad. Aydın sok. Fırat İş Mrk. No:6 Kat:4 D:10 1. Levent

 

www.lazerart.com.tr

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz