Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Dermatoloji
  GEBELİKTE DERİ DEĞİŞİKLİKLERİ
 

GEBELİKTE DERİ DEĞİŞİKLİKLERİ

 

         Gebelik sırasında görülen yoğun hormonal aktivite, vücudumuzda bir çok fonksiyon ve yapı değişikliklerine neden olmaktadır. Gebelik süresince deri değişiklikleri ve çeşitli döküntüler oldukça sık görülmektedir. Hangi kadında gebelikte ne gibi bir cilt değişikliği ortaya çıkacağını tahmin etmek zordur. Bazı anne adayları gebelik döneminde herhangi bir cilt sorunu yaşamazken, bazılarında lekeler, cilt kuruluğu, karın çatlakları, kaşıntı, ciltte yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak bu deri değişikliklerinin çoğunluğu o denli rutin olarak gözlenmektedir ki, leke ve çatlaklar gibi belirtilerin anormal olarak değerlendirilmeleri mümkün olamamaktadır.

 

Gebelikte cilt değişikliklerinin sorumlusu gebeliğe bağlı her tür değişiklikte olduğu gibi gebelik döneminde artan hormonlardır. Bunların dışında gebelik, önceden varolan birtakım deri hastalıklarını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

         Pigmentasyon (renklenme) artışı hemen hemen her gebede söz konusu olup esmerlerde sarışınlara oranla daha fazladır. Gebelikte görülen en belirgin pigmentasyon değişikliği gebelik maskesi (kloazma veya melazma) olarak bilinen durumdur. % 50-70 gebelikte görülür.   

 

Yüzdeki renk değişiklikleri sıklıkla yanaklar, alın, üst dudak, burun ve çenede düzensiz sınırlı kahverengi lekeler şeklindedirler. Güneşten uzak durmak ve güneşe çıkıldığı zamanlarda en az 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kremleri kullanmak lekelerin azaltılmasında oldukça etkilidir.

 

         Gebelikte kadınların % 90’ında karın cildinde, kalçalarda ve göğüslerde çatlaklar (stria) ortaya çıkar. Cildin aşırı gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkan değişikliklerdir ve çoğu zaman çatlayan bölgelerde tabloya rahatsız edici bir kaşıntı da eşlik eder. Gebelik döneminde kırmızı görünümde olan çatlaklar bebeğin doğmasından sonra kısa zamanda sedefi bir renk alırlar ve kalıcıdırlar. Bazı anne adaylarında gebelik döneminde oldukça fazla kilo alınmasına karşın çatlak oluşmamakta, bazılarında ise gebeliğin erken dönemlerinden itibaren çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Çatlakları tümüyle önlemek mümkün olmamakla beraber alınan bazı önlemlerle çatlakların kalıcı kozmetik sorunlar yaratması önlenebilir.

 

         Gebelik sırasında saç gelişiminde bir artış söz konusudur. Bazı kadınlarda ise doğumdan sonraki 1-5 aylar içerisinde “telogen effluvium” denilen aşırı bir saç kaybı gözlenir. Genellikle bir yıl içerisinde ve kendiliğinden düzelir.  

 

         Damarsal değişiklikler, gebelerde yüksek östrojen düzeylerine bağlı olup, nitelik olarak karaciğer sirozundakiler ile aynıdırlar. Gebeliğin iki ve beşinci ayları arasında beliren “spider angiomlar” ( örümcek tarzında damarlanmalar) beyaz kadınların % 70’inde görülürler ve doğum sonrası beş ay içerisinde kaybolurlar. Bu tür oluşumlar sıklıkla yüzde ve boyunda, bazen de karın cildinde ortaya çıkarlar. Merkezde bir damar ve bu damardan etrafa adeta bir örümceğin ayakları gibi ışınsal olarak yayılan kılcal damarlanmalar şeklindedirler. Ayrıca avuç içinde kızarıklıklar da görülebilir.

 

         Gebelikte özellikle 8. haftadan itibaren değişen hormonal ortam bazı anne adaylarında önceden varolan sivilcelerin artmasına ya da ilk defa gebelik döneminde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Nadir durumlarda ise varolan sivilcelerde azalma görülebilir. Sivilceler kozmetik sorun yarattığında mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalıdırlar.

 

         Gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle tırnaklar yumuşayıp incelerek kolay kırılır hale gelebilirler. Tırnak cilası durumu daha da kötüleştirebilir.

 

         Gebelikte ilk kez ortaya çıkan benler, ya da sayıca artan benler genelde kanser belirtisi değildir. Gebelikte damarsal benlerin ve et benlerinin sayılarında ve çaplarında artışlar gözlenir.

         Yukarıda bahsedilen derideki değişiklikler gebelikte gözlenen ve olağan olarak nitelendirilen fizyolojik cilt değişiklikleridir. Ancak çok iyi tanımlanmış bir grup döküntülü ve kaşıntı ile seyreden bir grup hastalık normal değildir ve “gebelik dermatozu “ olarak sınıflandırılırlar.  Bu tür deri değişiklikleri kendini başka belirtiler ve bulgularla gösterir ve mutlaka bir cilt doktorunun değerlendirmesini gerektirirler.

 

         Bu hastalıklar gebelik sırasında herhangi bir zamanda gözlenen şiddetli kaşıntılı, kabarcıklı, kızarıklık ve yaralarla seyreden tablolardır. Karın cildinde ve çatlayan cilt bölgelerinde kaşıntı normal olmakla beraber bu tür bir hastalığı olan gebelerde dayanılmayacak düzeyde yaygın vücut kaşıntıları ortaya çıkabilir. Kaşıntıdan dolayı tüm vücutta yaygın kızarıklık, tırnak izleri  ve yaralar mevcuttur. Doğumdan sonra kaşıntının şiddeti azalır. Çoğu durumda selim tabiatlı olan bu kaşıntılar, altta yatan muhtemel bir karaciğer-safra kanalları patolojisinin ortaya çıkarılması için doktora başvurulmasını gerektirir.

 

Uz Dr Zekayi KUTLUBAY

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

GSM: 0 542 3159109

 

Lazerart Bahçeşehir
Tel: 0 212 669 88 53 (Pbx) Fax: 0 212 669 88 54 Akasya 03 Kent Villa 02 D:1 Bahçeşehir

 

Lazerart Etiler
Tel: 0 212 269 04 04 (Pbx) Fax: 0 212 325 96 76 Aytar Cad. Aydın sok. Fırat İş Mrk. No:6 Kat:4 D:10 1. Levent

 

www.lazerart.com.tr

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz