Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Kan Hastalıkları
  LENFOMALAR
 

LENFOMA

 

Lenfoma, lenf organlarından veya lenf dokularından kaynaklanan bir kanser türüdür. Peki bu lenf dokuları nedir ve nerelerde bulunur? Her yerde? Nasıl yani? Boynumuzda, koltuk altı, kasık ve karın ile göğüs boşluğumuzdaki lenf düğümleri… Bademcikler, geniz eti vs… Dalak, ince bağırsak ve akciğerlerdeki lenf dokuları… Bu dokular arasındaki lenfatik kanallar…  Lenf kanseri bu dokulardan kaynaklanan bir kanserdir. Bütün kanserler er yada geç lenf dokularına yayılır ama lenfomalar bizzat bu dokulardan kaynaklanır.

 

Lenfomalar, içerdikleri özel bir kanserli hücre çeşidine göre iki çeşittir: Hodgkin ve Non-Hodgkin Lenfomaları

 

Hodgkin Tipi Lenfomalar:

İşte yukarıda adı geçen kanserli özel bir hücre çeşidine sahip lenfoma türüdür. (Meraklısına not: Bu hücreye, onu keşfeden doktorun adı verilmiş: Reed-Sternberg hücresi)

 

Tümöre ait belirtiler:  boyun, kasık koltuk altı bölgelerlinde lenf düğümlerinde büyümedir. Eğer timüste büyüme olursa (Timüs, resimde de görüldüğü gibi göğüs kafesindeki bir lenf organıdır) bronşlara bası yaparsa öksürük ve nefes darlığı; kalp ve damarlara bası yaparsa dolaşım bozukluğu nedeni olur.

 

Nonspesifik belirtiler: Nedensiz ateşlenmeler (özellikle gece artan), aşırı terleme (dikkat: oldu olası terleyen bir çocukta değil, yeni başlamış aşırı terlemede endişelenin), iştahsızlık, kilo kaybı, döküntü ve kaşıntılar… (bu belirtileri okuyup hemen çocuğunuza lenfoma tanısı koymayın lütfen)

 

Non-Hodgkin lenfomalar:

15 yaş altında çocuklarda Hodgkin lenfoma çeşidinden daha fazla görülür. Lenfosit adlı bir lökosit çeşidinden kaynaklanan bir lenfoma türüdür. Lenfositlerin aşırı çoğaldığı bir başka kanser türü de ALL denen bir lösemi çeşididir ki bu iki hastalığın ayırımını yapmak güç olur. Ana fark şudur: Lenfomada kemik iliği tutulumu çok azken ALL’de yaygın kemik iliği tutulumu vardır.

 

(Meraklısına not: Non-Hodgkin lenfoma çeşitlerinin bazılarında –mesela Burkitt Lenfomasında- enfeksiyoz mononükleozis etkeni olan Ebstein-Barr virüsü partiküllerine rastlanmıştır. Bu da bu kanser türü ile EBV arasında bir neden-sonuç ilişkisi olabileceğini göstermektedir)

 

Lenfoma tanısı nasıl konur?

 

İlk iş, her zaman olduğu gibi hastanın hikayesinin ayrıntılı biçimde alınması ve muayene edilmesidir. Büyüyen lenf düğümünün büyüme nedeninin enfeksiyon olup olmadığının kontrolü gerekir. Bu amaçla basit bazı tetkikler yapılmalıdır: Tam kan sayımı ve kan hücrelerinin mikroskopta incelenesi gibi

 

Bu arada hastaya antibiyotik tedavisi başlanır. Ancak emin olunamazsa aşağıdaki tetkiklere başlanması da gerekecektir:

 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını yansıtan kan biyokimyası testleri;

Batın ve büyüyen lenf düğümün bölgesinin ultrasonogafik görüntülenmesi;

Kemik iliği alınması;

Bel suyu alınması (Kanserin buraya yayılımının olup olmadığına dair kontrol için)

Batın ve göğüs boşluğu tomografileri;

MR çekimi;

Sintigrafiler;

PET çekimi

 

Bu testlerle hastalığın lenfoma olup olmadığı; lenfomaysa yayılma derecesi saptanır ve evrelemesi yapılır. Evreleme ve hücre tipi tayini, kullanılacak ilaçlar, ışın tedavisi bölgesi saptanması vs için gereklidir.

 

Lenfomanın 4 evresi vardır: evre I: Kanser sadece bulunduğu lenf düğümü veya organ bölgesinde olup dışarı yayılmamıştır. Evre IV: Kanser yakın dokular dışında bir veya daha fazla organa sıçramıştır. (Evre II ve III bu iki evre arasıdır)

 

Tedavi:

Tedavi lenfomanın evresine göre değişir. Radyoterapi, kemoterapi çeşitli yoğunluk derecelerinde uygulanır.

 

Şifa olasılığı var mı?

Hodgkin ve Non-Hodgkin tanılı çocukların çoğu tam olarak iyileşebilmektedir. İyileşme olasılığı hastalığın evresi ilerledikçe azalmaktadır.

Evre I’de yakalanan lenfomaların iyileşme olasılığı %90lardayken bu oran eve IV için %50lere kadar iner.

 

Hastalığın tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar ve ışınlar kemik iliğini baskılar, lökosit sayısı azalır ve bağışıklık sistemi çöker; enfeksiyonlara karşı savunma çok zayıflar; hastanın kendi bağırsaklarındaki doğal bakteriler bile ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. Aynı şekilde alyuvar sayısı azalır, kansızlık ortaya çıkar. Ama bu kansızlık basit bir demir eksikliği gibi değildir. Kan değerleri hayatı tehdit eden çok düşük seviyelere iner, kan dolaşımı bozulur ve solunum sıkıntısı bile ortaya çıkabilir; tedavi için kan nakli gerekebilir.

Son olarak kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit denen (pulcuk) hücreler de azalarak ciddi kanamalarla hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bunlar dışında, kemoterapide kullanılan ilaçların kalp, akciğer başta olmak üzere birçok organ üzerine yan etkileri vardır.

 

4.12.2009

Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU

 

 

 

                                                                                 

 

 

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz