Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
GÖZ HASTALIKLARI
  BEBEKLERDE GÖZ YAŞARMASI
 

Bebeklerde göz sulanmasının en sık sebebi nedir?

Bebeklerde en sık göz sulanması sebebi, doğuştan gözyaşı kanalının tıkalı olmasıdır. Normalde gözyaşı bezi tarafından üretilen gözyaşının fazlası gözyaşı kanalı tarafından buruna aktarılır. Bu kanal alt ve üst göz kapaklarının iç köşesinde birer küçük delik olarak başlar. Buradan aşağıya doğru uzanarak burun boşluğuna açılır. Bazı bebeklerde bu kanal doğumda gelişimini tamamlamamıştır ve buruna yakın kısmındaki zar nedeniyle tıkalıdır. Gözyaşı kanalı tıkalı olduğu için fazla gözyaşı sulanmaya ve bazen de çapaklanmaya neden olur. Tek ya da her iki gözde birden olabilir.   

Bebeklerde diğer göz sulanması nedenleri nelerdir?

Göz kapaklarındaki yapısal bozukluklar, glokom (göz tansiyonu) hastalığı, yoğun allerji, gözde çizilme veya yabancı cisim kaçmaları sulanma ile belirti verebilir.

Gözü sulanan bebeklerin tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının %95'i bebek 1 yaşına gelmeden kendiliğinden açılır. Bu nedenle 1 yaşına kadar sadece gözyaşı kanalına masaj uygulanması ve enfeksiyon olduğunda antibiyotikli damlalar kullanılması yeterlidir. Bu dönemde masajın doğru yapılması gerekir. Masaj uygulaması sırasında işaret parmağı gözün iç köşesi ile burnun birleştiği noktaya konur ve alttaki burun kemiği üzerine bastırılarak parmak aşağı doğru kaydırılır. Masaj ile gözyaşı kanalı içinde basınç oluşturularak alt uçtaki tıkanıklığın açılması amaçlanır.

Düzenli masaja rağmen 1 yaşından sonra göz sulanması halen devam ediyorsa sondalama işlemi uygulanır. Ameliyathane ortamında bebeğe hafif bir genel anestezi verildikten sonra gözyaşı kanalına sonda adı verilen özel bir alet ile girilerek tıkanıklık açılır. Sondalama işleminin başarı şansı %95’tir. İlk sondalama işleminden sonra kanal tıkanıklığı halen devam ediyorsa sondalama işlemi tekrarlanır ve ek olarak gözyaşı kanalının tekrar tıkanmasını engellemek amacıyla kanala ince bir silikon tüp yerleştirilir. Bu tüp daha sonraki takipler sırasında poliklinik ortamında çıkartılır. Çok nadiren sondalama ve tüp uygulamasına cevap alınamadığı durumlarda cerrahi olarak gözyaşı kanalı ile burun boşluğu arasında yeni bir bağlantı oluşturulur.

Göz kapağının yapısal bozukluklarında, içe veya dışa dönük kapakları olan çocuklarda gözde kuruluk ve tahrişe neden olabilir.  Bu bulgular varlığında erken tedavi yapılması gerekir. Tedavide geç kalınırsa görmeyi tehdit edebilecek tablolar ortaya çıkabilir. Cerrahi tedavi ile kapak düzeltilerek sorun giderilir.

 

Doğumsal glokom (göz tansiyonu), gözü çizilen ya da yabancı cisim kaçan çocuklarda da sulanma önemli bir belirtidir. Bütün bu tablolar acil tedavi gerektirir. 

 

03,12,2009

Op. Dr Necla Kadıyoran

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz