Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
GÖZ HASTALIKLARI
  ÇOCUKTA ŞAŞILIK
 

Şaşılık nedir?

Normalde bir noktaya bakarken her iki gözün birbirine paralel olması gerekir. Bu paralelliğin bozulması durumuna şaşılık denir. Her bir gözde altı adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcuttur. Gözlerdeki kayma şaşılığın sebebine göre sürekli veya ara sıra oluşabilir.

Şaşılığın sebepleri nelerdir?

Bu hastalığın birçok nedeni olabilir. Annenin hamilelik dönemindeki sorunlar, doğumun problemli olup olmaması, çocuğun geçirdiği ateşli hastalıklar şaşılığa yol açabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık da söz konusudur. Ailede şaşılık öyküsü varsa çocuklarda şaşılığın görülme sıklığı artar.

Çocukluk döneminde, 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Gözdeki kırma kusurları kaymaya yol açabilir. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma, ateşli hastalık veya travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir.

Yalancı şaşılık nedir?

Bebeklik ve çocukluk dönemindeki şaşılıkların önemli bir kısmı yalancı şaşılıktır. Bu durum, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltıcı bir görünümdür. Gerçek şaşılığın aksine, çocuk büyüdükçe yalancı şaşılığın yanıltıcı görünümü kaybolur. Bunun tam olarak anlaşılabilmesi için mutlaka bir göz muayenesi yapılmalıdır.

Şaşılığın belirtileri ve sonuçları nelerdir?

Gözlerin aynı yöne bakmaması en önemli belirtidir. Bununla birlikte güneşli ortamlarda gözlerden birini kısmak veya başını yana eğmek gibi belirtiler de olabilir.

Çocuklarda sağlıklı görmenin sağlanması için her iki göz normal pozisyonda olmalıdır. Şaşılık ise kayan gözde görmenin azalmasına yani göz tembelliğine (ambliyopi) neden olur. Beyin iyi gören gözden gelen görüntüyü kabul eder ve kötü gören gözden gelen görüntüyü yok sayar. Bu durum şaşılık bulunan çocukların yarısında rastlanılan bir sorundur. Sürekli hep aynı gözün kayması o gözde tembellik olduğunun belirtisidir ve önemlidir. Bu nedenle tek gözünde kayma olan bebek ve çocuklar hemen göz muayenesine götürülmelidir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Geç teşhis edildiğinde kaymaya bağlı estetik sorunların yanı sıra göz tembelliği de oluşabilir. Şaşılık tedavisinde amaç, gözlerin orta konuma getirilmesi, görmenin korunması ve kaliteli bir görmenin sağlanmasıdır. Bu amaçlara yönelik olarak, gözlük verilebilir, cerrahi tedavi yapılabilir, göz tembelliği için kapama tedavisi yapılabilir.

Şaşılık ameliyatı nasıl yapılır?

Çocuklarda şaşılık ameliyatı için genel anestezi şarttır. Göz küresi üzerinde ufak bir kesi yapılarak göz kaslarına ulaşılır. Şaşılığın tipine ve kayma yönüne göre kaslarda yer ve uzunluk değişiklikleri yapılır. Duruma göre iki göze birden müdahale edilebilir. Birçok hastada tekrar ameliyat gereksinimi ortaya çıkabilir.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz