Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
GÖZ HASTALIKLARI
  GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR?
 

Göz tembelliği, erken çocukluk döneminde rastlanabilen bir durumdur. Toplumda %2-3 oranında görülür. Genellikle tek gözde nadiren de iki gözde birden görme azlığı vardır.

 

Göz tembelliğinin önemi nedir?

 

Küçük yaşlarda tespit edildiğinde tedavi edilebilen bir durumdur. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına 4 yaşına dek en az bir kez göz muayenesi yaptırması gerekir. Zamanında fark edilip tedavi edilmezse az görme yaşam boyu devam eder.

 

Göz tembelliğinin sebepleri nelerdir?

Göz tembelliği, gözlerin normal kullanılmasını ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıkar. Bazı olgularda genetik bir yatkınlık bulunur. Bu yüzden ailesinde ambliyopi hikayesi  bulunan çocuklara erken yaşlarda göz muayenesi yapılması gerekir.

En önemli üç nedeni şunlardır:

Şaşılık: En sık görülen sebeptir. Kayan gözden gelen görüntü, çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu durum kayan gözde görmenin azalmasına neden olur.

Kırma kusurları: Kırma kusurları normalde gözlükle düzeltilip görme sağlanabilir. Ancak iki göz arasındaki numara farkı fazlaysa bir göz tembelleşir. Bulanık gören gözden gelen görüntü beyin tarafından yok sayılır ve ambliyopi gelişir. Göz muayenesi yapılmadığı takdirde bu durumun tespit edilmesi zordur. Bu nedenle çocukların 4 yaşına dek şikayetleri olmasa da en az bir kez göz muayeneleri yapılmalıdır. Göz tembelliğinde tedaviye erken başlanırsa başarı şansı da artar.

Göz dokularının şeffaflığında bozulma: Katarakt veya görüntünün net olarak algılanmasını engelleyecek her türlü durumda ambliyopi gelişmektedir. Bu en ağır ambliyopi tipidir.

Göz Tembelliğinin Teşhisi Nasıl Konulur?

Çocukların görme muayeneleri 3.5-4 yaş öncesinde oldukça güç olmaktadır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde sağlam gözün kapatılması halinde verdiği tepkiye bakılır ve göz tembelliği olan göz tespit edilmeye çalışılır.

Göz muayenesi sırasında saptanan düşük görme her zaman ambliyopi demek değildir. Genellikle gözlük verilerek düşük görme düzeltilir. Ayrıca görmeyi engelleyen diğer hastalıklar da bu sırada ekarte edilir.

Göz Tembelliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz tembelliğinin tedavisinde cerrahinin yeri yoktur. Tedavi, zayıf gözün kullandırılması esasına dayanır. Sağlam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması yoluyla yapılır,  varsa gerekli olan gözlük reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya başlar ve kapama tedavisi yapılır. Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genelde önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır. Ameliyat uygulandıktan sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir. Aileler bazen şaşılık ameliyatından sonra kapama yapmayı bırakabilirler. Oysa tek başına cerrahi müdahale, oluşmuş göz tembelliğini gideremez.

Göz doktoru ambliyopinin nasıl tedavi edileceği konusunda aileye uyarılarda bulunur. Kapama tedavisinin başarısı ailenin tutumuna bağlıdır. Çocuğun iyi gören gözü kapatılacağı için rahatsız olup gözünü açmak isteyebilir. Ailenin çocuğa bu tedavinin sağlığı için gerekli olduğunu anlatıp ikna etmesi gerekir. Aileler sabırlı ve kararlı bir şekilde tedaviyi sürdürmelidir.

Başarıda en önemli nokta ambliyopinin teşhis yaşıdır. Eğer erken teşhis ve düzenli tedavi yapılırsa çoğu kez normal görmeye ulaşılabilmektedir. En başarılı sonuçlar 6 yaşına kadar alınmaktadır. 9 yaş sonrasında yapılacak kapamanın herhangi bir faydası olmamaktadır. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çıkan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir. Erken bebeklik dönemlerinde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, 4 yaş öncesinde tüm çocukların şikayetleri olsun olmasın, mutlaka göz muayenesi olmaları gerekmektedir.

Uzm Dr Necla Kadıyoran

05334598542

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz