Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Beyin Hastalıkları
  Guillan-Barré Sendromu
 

GUILLAN-BARRÉ SENDROMU (giyan bare)

 

Bu garip adı, birçok doktor arkadaşımız bile doğru telaffuz edemiyor. Önce telaffuz dersi ile başlayalım isterseniz: Giyan bare sendromu. Bu hastalığın adı bu hastalığı keşfeden 2 Fransız doktorun adından geliyor. (Maalesef tıp literatüründe bir Türk doktorun adının geçtiği tek bir hastalık var: Behçet Hastalığı)

 

GBS Nedir?

Yazı boyunca kısaca GBS diyeceğiz artık (Çok uzun, yaz yaz bitmiyor)

Çocuk hastalıkları arasında oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Ama 2009 kışında domuz gribi aşısının yan etkileri arasında “felç”  sözü sık sık geçince, kastedilen felç GBS olduğu için burada kısaca açıklayacağız.

 

Bir kere olay geçici bir sinir felci; vakaların çok büyük bir kısmı tam olarak iyileşebiliyor. Beyin ve omurilik dışındaki sinirlerin (hani kol ve bacaklardaki sinir dokusu var ya, onlar) felci.  Söylediğimiz gibi çok nadir; 100.000’de 1 görülür.

 

Bu durum aslında otoimmüniteden kaynaklanıyor. (OTO-immünite: Vücudun kendi dokularını yabancı doku olarak algılayıp bağışıklık sisteminin o dokulara zarar vermesi) Burada zarar gören sinir hücreleri. Omurilik ve beyinden çıkan sinirlerin görevi, beyinden hareket emrini kaslara ve deriden de sıcak, bası, ağrı gibi duyu sinyallerini beyne taşımaktır. Bu dokular hasar görünce ne olur? Hareket edilemez ve duyu kaybı, karıncalanma ve hatta ağrı olur.

 

GBS her ne kadar nadirse de solunum kaslarını etkilemesi durumunda soluk almak imkansızlaşır. Bu kez soluksuz kalıp ölmesin diye hasta suni solunum aygıtına bağlanır. Geçici süren bu durum kendiliğinden tamamen düzelir.

 

GBS’nun nedenleri nelerdir? Aşılarla ilgisi nedir?

Kimse GBS’a neden olanın ne olduğunu tam olarak bilmiyor ama çoğu kişinin hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından önce aşılanma, ateşli bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya ishal geçirme gibi bir şeyler yaşadığı görülüyor. Sadece domuz gribi değil her tür aşıdan sonra ortaya çıkma riski vardır. (Ne mutlu ki hepimizin her zaman yaşayabildiği bu tür hastalıklar veya çocuklarımızın olduğu her aşıdan sonra GBS ile karşılaşmak endişesi taşımıyoruz; çünkü çok ender!)

 

GBS’nun belirtileri nelerdir?

İlk belirtiler genelde ayak ve bacaklarda kas zayıflığı ve iğnelenme hissidir. İlk belirtinin başlamasından, en ağır tablonun yerleşmesine kadar 2 hafta gibi bir kısa süre geçer. Kas zafiyeti nedeni ile yürüyemez, yutkunamaz hale gelen hastanın konuşması da bozulabilir. Refleksleri de kaybolur (Örneğin dizkapağına vurulduğunda bacağı atmaz olur)

 

Teşhisi nasıl olur?

Doktor hastanın hikâyesini alır, muayene eder ve tanı için bazı testler uygular: Belinden su alınması ve EMG ile sinir ileti hızı testi bunların arasındadır.

 

GBS tedavisi nasıl olur?

Bir kere hasta mutlaka yatarak hatta yoğun balkım ünitesinde tedavi edilmelidir. Çünkü hastalık seyri, felçlerin nereye kadar ilerleyebileceği bilinmemektedir. Sonlum, kan basıncı ve nabız gibi hayati işlevler yakından izlenir.

 

Bu arada 2 ana tedavi işleminden biri veya ikisi yapılabilir:

Plazmaferez: Kan, vücudun bir damarından alınıp özel bir filtre cihazından geçirilir ve başka bir damardan vücuda geri verilir. Bu işlem sırasında sinir dokularına zararlı oto-antikorlar ayıklanmış olur.

 

IVIG(ıntravenöz immün globulin) verilmesi: Gönüllü vericilerden elde edilen sağlıklı saf antikorlar oto-antikorların sinir hücrelerine zara vermesine engel olur.

 

GBS’nin iyileşmesi

Ne kadar ağır ve dramatik bir tablo değil mi? İyi haber şu ki ehil ellerde iyileşme %100’e yakın mümkündür. İyileşme belirtilerinin başlamasından tam şifaya kadar geçen süre bazen 3 yıla kadar uzayabilir. Bu süreç zihinsel ve bedensel olarak son derece yıpratıcıdır. Çok aniden başlaması ve hiçbir ön belirtisi olmaması nedeniyle şok edici olan bu tablodan sonra en endişe verici nokta yinelemesi endişesidir. Yinelemeler çok nadirdir.

 

Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU

05.11.2009

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz