Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Prematüre
  Prematüre apnesi
 

Apne aslında bir tıp terimidir: Solunum durması anlamına gelir. Prematüre apnesi ise oldukça sık rastlanan bir durumdur ve solunum merkezinin de olgunlaşması ile zamanla kendiliğinden bile düzelebilir.

Uzmanlar prematürite apnesini şöyle tanımlıyorlar: Prematürenin, özellikle uyku sırasında solunumunun 15 – 20 saniye kadar durmasıdır. Burada soluk durması zamanın ölçülmesi ve tanımlanması güçtür. Daha çok 35 gestasyon haftasından erken doğan bebeklerde kalp hızında yavaşlamanın da eşlik ettiği apnelere prematürite apnesi demek daha doğru olacaktır. Kalp hızı dakikada 80’in altına inerken bebeğin rengi de solar veya mavimsi bir hal alır; kol ve bacaklarının gerginliği kaybolarak bebek kendisini bırakır.

 

Prematüre apnesi bebek yaklaşık 2 ile 7 günlükken başlayıp günde 1 defa da olabilir, gün içinde defalarca da tekrarlayabilir. Bebek doğum tartısı ne kadar azsa ve ne kadar erken doğmuşsa apne sıklığı ve şiddeti o kadar fazladır. Apneleri olan bebek yakından izlenmeli ve apnelerin enfeksiyona veya bir başka hastalığa bağlı olup olmadığı ortaya konmalıdır.

 

Bütün yenidoğanların solunumunda zaman zaman ortaya çıkan yavaşlamalar doğal kabul edilir ve buna yenidoğanın periyodik solunumu denir. Bu solunum çeşidinde solunum hızı yavaşlaması hem birkaç saniyeden uzun sürmez hem de kalp hızında değişiklik olmaz.  Periyodik solumda (ağız çevresinde morarma gibi) bebeğin renginde de değişiklik gözlenmez.

 

Apne Monitörü nedir?

Birçok prematüre henüz eve gönderilmeden hastanede yattığı süre içinde apneleri sona erer. Ancak, yoğun bakımda kalmasını gerektirecek bir hastalığı kalmadığı halde az sayıda bebeğin nadir de olsa apneleri devam edebilmektedir. İşte bu bebeklerin ev ortamında izlenebilmesi için apne monitörü denen cihazlara bağlanarak solunumu kontrol edilir. Apne monitörleri, bebeğin göğüs kafesine bağlanan solunum hareketlerini algılayıcı kablolar ile alıcıdan gelen bilgileri değerlendiren bir merkez ünite olmak üzere iki parçadan oluşur.

 

Bebekle evde kalırken apne monitörü alarm verirse hastanedeki doktorlardan daha önceden alınan direktiflere uygun olarak müdahale edilmelidir. Bu durumda bebek asla hırpalanmamalıdır.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz