Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
  DİŞ YARALANMALARI
 

 

 

 

 

TRAVMA

 

Dişsel travmalar çocuklarda çok sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle çok hareketli ve spor ile ilgilenen çocuklarda görülme sıklığı daha da fazladır. Düşme, çapma veya arkadaşları ile oynarken birbirleriyle çarpışma sonucu dişler, dudaklar ve çeneyi içine alan travmalar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durum karşısında ebeveynlerin soğukkanlı davranmaları oldukça zordur. Ebeveynlerden zorda olsa sakin olmaları, çocuklarını sakinleştirmeleri istenmektedir. Travma geçiren çocuk oldukça korkmuş ve tedirgin bir durumdadır. Ebeveynlerin de tedirgin olmaları çocuğa yansıyacak ve çocukların daha çok korkmalarına ve tedirgin olmalarına neden olacaktır.

 

Çene, yüz ve dişleri içeren bir travma sonrasında ebeveynlerin ya da okulda ise öğretmenlerinin çocukların dişlerini kontrol etmeleri istenmektedir. Dişlerde kırılma veya tamamen dişin yerinden çıkması durumunda kırık parçayı yada dişi bulmaları istenmektedir. Dişte kırık varsa ve kırık parça bulunduysa, kırık parça ile beraber diş hekimine en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir. Kırık parça yoksa yine en kısa sürede diş hekimine başvurmaları gerekmektedir. Dişin sinir dokusu açığa çıkmış olabilir, enfeksiyon gelişmemesi açısından en kısa sürede gerekli tedavinin diş hekimi tarafından başlatılması gerekmektedir.

 

Diş tamamen yerinden çıkmışsa, dişi bulup en geç 2 saat içerisinden diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Bulunan diş varsa süt veya serum içine koyulmalı, yerine yerleştirilmeli veya ağız içerisinde tükürük ile temas ettirilerek taşınmalıdır. Kesinlikle dişin köküne dokunulmamalı akan su altında diş yıkanmalıdır. Süt dişlerinin tamamen yerinden çıkması durumunda kesinlikle yerine yerleştirilmemelidir. Süt dişlerinin tekrar yerine yerleştirilmesi, alttan sürecek olan daimi dişe zarar verebileceği unutulmamalıdır.

 

Travma sonrası ebeveynler dişlerde herhangi bir bulguya rastlamayabilirler. Dişlerde kırık görülmeyebilir. Dişler hafif içeri gömülmüş, sağa veya sola hareket etmiş yada çatlaklar meydana gelmiş olabilir. Travma sonrası mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Travmaya uğramış süt veya daimi dişlerde ileriki dönemlerde de bulguların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 

Dt. Pınar Selçik Yayım

TEL: 0212 542 94 52

Adres: Yücetarla Cad. Emre Apt. No:63 D:5

                      Zuhuratbaba / Bakırköy

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz