Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Yenidoğan
  Kolik (gaz sancısı) hala çaresiz mi?
 

Yenidoğan bebeğin anne babası hastaneden eve geldiğinde ağlayan bebekle baş edebilecek bir doktor ve hemşire bulamayacaklar ve kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalacaklardır. Her bebek ağlar ama bazıları çok ağlar. İşte çok ağlayan bu bebekler anne baba olma zevki tatmamıza engel olup neye uğradığımızı şaşırtırlar.

Onlara çok kısa bir rehber sunalım: Yenidoğan bebekler başlıca birkaç nedenden ağlar ( tabii ki hasta olmadıkları taktirde)

1-Açlık: Çözülmesi en kolay sorundur

2- Gaz sancısı

3- Bezinin kirlenmesi: Poposu kakalı bebek sallansa da emzirilse de susmaz, rahatlamaz.

4- Sıcak veya soğuk

5- Uyku gelmesi: Bazı bebekler uykuya dalamadıkları için çok ağlarlar.

6- Yogunluk

7- Can sıkıntısı (biraz daha büyüyünce)

8- Kaka yapamama: Anal darlığı olan bebeklerde uzun ıkınmalar ve zorlanmalara rağmen kaka ve gaz az ve sık, üstelik de basınçlı çıkar. Bebeğinizde bu tablo varsa makat darlığı olabilir; doktorunuza danışın, gerekirse çocuk cerrahına sorun.

Bebeğin her ağlamasında bu nedenler teker teker yeniden kontrol edilmelidir.

Aslında basit gaz sancıları kolikten farklıdır. Koliğin tıbbi tanımı şöyle: Bir bebeğin başka bir hastalığı olmaksızın 3 hafta üst üste, her hafta en az 3 gün ve her defasında en az 3 saat ağlama nöbetine tutulması. Anlaşılacağı gibi her gazlı bebek kolik tanımına uymuyor.

Gaz sancıları genellikle 2–3. haftalarda ortaya çıkar. Herhangi bir saatte olabilirse de genellikle günün akşam saatlerini tercih eden, ortalama 2–4 saat süren, bağırsak kramplarından kaynaklanan sancı krizleridir. Gaz sancısı bir hastalık değil, bir süreçtir. Kesin nedeni hala bilinmemektedir. Emzirme tekniğindeki hatalar veya burun tıkanıklıkları fazla hava yutmaya yol açarak gazı arttırır. Anne sütü sindirimi sırasında açığa çıkan gazlar ayrıca annenin aldığı bazı gıdalar da (kişiden kişiye değişmekle birlikte portakal, sucuk, salam baharatlı yiyecekler ve bakliyat) koliği arttırabilir. 

Kolik 6–8. haftalarda en şiddetli hale gelir. Bu dönemde geğirti ile gaz çıkarırken kusmalarda da artış olabilir. En geç 3–3,5 aylıkken azalıp kaybolması beklenir.

Koliğin başlaması beklenen dakikalarda sıcak bir banyo rahatlatıcı olabilir. Hatta banyo sırasında saç kurutma makinesi ile altının kurutulması sırasında makinenin sesi bebeği rahatlatır. Kolik tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve bebek çayları da vardır ancak ilaçların etkisi bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Doktorunuza danışınız.

Koliğin şiddetlendiği dönemlerde arabayla gezdirmek de rahatlatıcı olabilir. Sırtını sıvazlamak yetersizdir, canını acıtmayacak kadar şiddetli patpatlamak rahatlık verebilir.

FAYDALI BİR WEB SİTESİ: http://www.babysleepnoise.com adlı sitedeki gürültü seslerini bilgisayarınıza indirin; CD'ye kaydedin ve akşam gaz saatlerinde bu sesleri dinletin.

Ne zaman doktora gidelim?

Kolikli bebeğin kilo alım hızı normal ise endişelenmeyin. Ama kilo alım hızı azalmışsa koliğe bir idrar yolu enfeksiyonu vs eşlik ediyor olabilir.

Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU

23,02,2010

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz