Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Yenidoğan
  Bebeğim prematüre
 


Prematüre nedir? 37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre denir.

 

Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3’e ayrılır:

İleri derece prematüre         :  24–31 hafta

Orta derece prematüre        :  32–35 hafta

Sınırda prematüre                : 36–37 hafta

 

Doğum ağırlıklarına göre ise 3’e ayrılırlar:

Bebeğin ağırlığının doğumda 2500 gr az olması: Düşük doğum ağırlığı

Bebeğin ağırlığının doğumda 1500 gr az olması: Çok düşük doğum ağırlığı

Bebeğin ağırlığının doğumda 1000 gr az olması: Aşırı düşük doğum ağırlığı

 

Prematüre bebeklerde en sık raslanan sorunlar:

Solunum problemleri: Erken doğan bebeklerin akciğerlerinde sürfaktan denen ve akciğer esnekliğini sağlayan bir madde yeteri kadar bulunmaz. Ayrıca beyindeki solunum merkezi tam olarak olgunlaşmadığı için zaman zaman solunum durabilir. Solunum problemlerinin en önemlisi ve en sık karşılaşılanı sulfaktan eksiliğine bağlı RDS’dir. Bebek ne kadar erken doğarsa RDS ihtimali o kadar fazladır.

 

Göz problemleri: Prematüre bebeklerin sık karşılaştıkları bir göz sorunu prematürelik retinopatisidir(ROP). ROP gözün retina adlı sinir dokusunun olgunlaşmamasından ve erken doğum nedeni ile zarar görmesinden kaynaklanır.

 

Kalp problemleri: Bebek anne karnındayken doğal olarak akciğerleri çalışmaz Bu nedenle sağ kalpten akciğerlere gönderilen kan,  ductus adlı bir kanal ile sol kalpteki ana atar damara geçer. Bu kanal doğumdan hemen sonra kapanmalıdır. Küçük prematürelerde bu kapanma hemen gerçekleşmeyebilir. Bu da kalp yetmezliği ve solunum problemlerine neden olabilir. İlaç veya cerrahi girişimle tedavisi mümkündür.

 

Sindirim sistemi problemleri: Sindirim sistemi tam gelişmediğinden beslenmeye başladıktan kısa süre sonra nekrotizan enterokolit denen bir bağırsak hastalığı gelişebilir. Bu durumda beslenme hemen kesilir ve damar yolu ile beslemeye geçilir. Damardan sıvı ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen olgularda cerrahi tedavi gerekebilir.

 

Düzeltilmiş yaş: düzeltilmiş yaş bebeğin dogması gereken tarih esas alınarak hesaplanan yaştır. Özellikle ileri ve orta derece prematürelerin takipleri ve beslenmeleri düzeltilmiş yaşa göre yapılır. Erken doğan bebekler ne kadar erken doğduklarına göre bazı gelişmelerinde gecikme yaşaya bilirler. Ama bu durum doktor kontrolünde olmalıdır. Örneğin 3 ay erken doğan bir bebek takvim yaşına göre 9 aylıkken (yani düzeltilmiş yaşa göre 6 aylıkken) oturmaya başlaya bilir.

Prematurelerin beslenmeleri de düzeltilmiş yaşa göre düzenlenmelidir. Mümkün olduğu kadar anne sütü almaları gerekir. Prematüre bebeğin annesinin sütü de normal doğum yapan anne sütünden farklıdır. Bu bebeklere normal bebeklerden daha yüksek dozda D vitamini ve demir vermek gerekir.  

 

Prematüre bebekte doktor kontrolleri

Göz muayenesi: Prematüre bebeklerin sık karşılaştıkları bir göz sorunu prematürelik retinopatisidir (ROP). ROP, gözün retina adlı sinir dokusunun olgunlaşmamasından ve erken doğum nedeni ile zarar görmesinden kaynaklanır. Varlığını tespiti için göz doktoru tarafından damla ile gözbebeği büyütülerek, gerektiği takdirde anestezi altında muayenesi şarttır. Bunun için ilk göz muayenesi 4–6 hafta arasında yapılmalıdır. Erken teşhisle tedavisi mümkün olup geç teşhis koyulduğu takdirde maalesef körlükle sonuçlanır.

 

İşitme muayenesi: Doğum ağırlığı 1500 gr altındaki bütün bebeklerde işitme muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca ailede sağırlık hikayesi varsa, bebek menenjit geçirmişse veya doğum zor geçmişse işitme testleri mutlaka yapılmalıdır. İşitme muayenesinin 6 aylıktan önce yapılması önerilir.

 

Fizik tedavi: Prematüre bebeğinizde spastisite veya kas zayıflığı gibi motor gelişimini engelleyecek hastalıklar önceden teşhis edilir ve fizik tedavi ile tedavi edilirse çok başarılı sonuçlar alınır.

 

Nörolojik muayene: Prematüre bebekler ile yenidoğan döneminde nörolojik sorunlar yaşayan bebeklerin bir çocuk nöroloğuna muayene olması gerekir. Özellikle yoğun bakımda beyin kanaması veya havale geçiren bebeklerde beyin ultrasonu ve beyin MR’ı çekilmesi şarttır.


 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz