Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Yenidoğan
  Yenidoğanda doğum travmaları
 


           İster sezaryenle ister normal yolla olsun tüm doğumlarda doğum süreci boyunca basınç değişiklikleri veya çekmelerden kaynaklanan mekanik travmalar ortaya çıkabilir. Burada en sık görülen doğum travmalarını kısaca açıklamak istiyoruz.

 

1-   Doğum Şişi: Tıptaki adı biraz karışık: Kaput suksadeneum Bu bozukluk vajinal yolla baş gelişi ile doğan bebeklerde görülür. Çok sık rastlanır. Bebeğin doğum kanalından çıkışı sırasında doğun kanalında sürtünme ve vakum etkisi ile olur. Doğumdan hemen sonra fark edilebilir. Yumuşaktır, yüzeyde saçlı deride peteşi denen minik kırmızı kanama odakları da olabilir. Cilt altında sıvı ve/veya kan birikmesine bağlıdır. Kafa kemiklerinin eklem yerlerini (sütür) geçerek geniş bir alana yayılabilir. Tedaviye gerek yoktur. Birkaç günde kendiliğinden düzelir. Cilt enfeksiyonlarından korumak yeterlidir.

 

2-   Sefal hematom: Yine kafada görülen bir travmadır. Bu kez kan veya sıvı periost denen kemik zarının altında birikmiştir. Şişlik bir tek kafa kemiği ile sınırlı kaldığından kemikleri eklem yerlerini (sütür) geçmez. Sıklıkla kafa yan taraflarında olur. Yavaş yavaş ilerlediği için doğumdan hemen sonra fark edilmeyip saatler sonra ortaya çıktığı görülür. Başlangıçta serttir, zamanla yumuşar. 2 hafta ile 3 ay arasında kendiliğinden düzelir. Özel bir durum olmadığı sürece içindeki kanın enjektörle alınması vs kesinlikle önerilmez.

 

3-   Kafatası kırıkları ve kafa içi kanamalar: Yenidoğanda kafatası kemiklerinin esnekliği nedeni ile kafa kemiği kırıkları enderdir. Ama baş – pelvis uygunsuzlukları, uzamış ve zor doğumlar ile forseps uygulamalarında, makat gelişinde vs görülebilir. Alın ve yan kafa kemiklerinde daha fazla olup çizgiseldir. Bunlara sefal hematom da eşlik edebilir.  Çökme kırıkları da görülebilir. Çökme kırıklarında kafatasında geniş bir çukurluk şeklinde çökme alanı ele gelir. Komplike olmayan çizgisel kırıklarda tedavi gereksizdir. Çökme kırıkları ise nörolojik bulgulara neden oluyorsa cerrahi olarak kaldırılarak düzeltilmelidir.

 

4-   Tortikolis: Boynun her iki yanında bulunan bir ucu yukarıda kulak arkasındaki mastoid kemik çıkıntısına diğer ucu aşağıda köprücük kemiğine bağlı olan SKM kasının doğum sırasında çekilmesi sırasında hasar görmesine balı olduğu düşünülmektedir. Bu hasar iyileşirken bir bağ dokusu oluşmakta ve kasta sert bir kitle oluşumuna ve kısalmaya neden olduğu düşünülmektedir. Sıklıkla doğumdan sonra 2 hafta bulgu vermez. 2 haftadan sonra kas üzerinde 1-2 cm.lik, hareketsiz, sert, iğ şeklinde kitle ele gelir. Bebeğin başı o tarafa yatıktır, çenesi karşı tarafa dönüktür. Fizik tedavi ile 2-3 ay içinde düzelir.

 

5-   Köprücük kemiği kırıkları: Yenidoğanda en sık görülen kemik kırığı şeklidir. Yeşil ağaç kırığı (kemik gövdesinin çatlaması şeklinde) olduğu için 1 hafta 10 gün geçip sert bir şişlik ortaya çıkmadan anlaşılması zordur. Tedavi gerektirmez. Sadece bebeği kucaklarken dikkat etmek gerekir. Ama eğer kırık uçları ayrışmışsa kol hareketleri azalır ve ağrılı bir hal alır. Bu kez ortopedistin görmesi gerekebilir.

 

6-   Deri kesileri: Sezaryenle doğumlarda özellikle saçlı deride bistüri ile ortaya çıkan kesilerdir. Doğum yaptıran doktoru mahkemeye vermek gerekmez ! Sık görülür.


 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz