Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Göz Hastalıkları
  ÇOCUKTA KATARKT OLUR MU?
 

Göz merceğinin saydamlığını yitirmesine bağlı olarak gelişen, ilerleyici görme kaybına katarakt denir. Tedavi edilebilir körlük nedenlerinin en başta gelenidir.

 

1-     Konjenital kataraktlar: Doğumda vardır veya ilk 1 ayda ortaya çıkarlar. Ortalama toplumda görülme sıklığı 1000’de 2 ile 6 arasındadır. Sıklığı az olmasına rağmen okul öncesi çocuklarda körlüğün %10’unun nedenidir.

2-     Senil yani yaşa bağlı kataraktlar.

3-     Travmatik kataraktlar.

4-     Hastalıklar sonucu ortaya çıkan kataraktlar: Diyabet, Wilson hastalığı, karaciğer hastalıkları ve hipotiroidi gibi.

5-     Komplike kataraktlar: Bir göz hastalığı seyri sırasında ortaya çıkan kataraktlardır. Üveitler, göz içi tümörleri gibi.

6-     Kanser hastalıkları tedavisi sırasında radyasyon ve kortizon kullanımına bağlı katarakt

 

Doğumsal katarakt

Bebek doğduğunda katarakt vardır. Tanı bebeğin gözüne bakar bakmaz konabilir. Tek gözde olabildiği gibi her iki gözü de tutabilir. Bazen sadece basit bir katarakt şeklinde olup göz dışında hiçbir hastalık olmaz ama genellikle başka hastalıklara eşlik eder. Bundan dolayı doğumda kataraktı olan bebeklerin başka özellikle metabolik hastalığı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

   Doğumsal kataraktlarda kataraktın yerleşimi ve büyüklüğü çok önemlidir. Katarakt merceğin merkezinde ve görmeyi etkiliyorsa çok ciddi kabul edilir ve acil ameliyat gerekebilir. Eğer erken ameliyat edilmezse ortaya çıkan görme tembelliği daha sonra yapılan ameliyat sonrasında bile düzelmez. Ancak katarakt görme eksenini kapatmıyorsa ve 3 mm’ den küçükse izlemeye alınabilir.

    Doğumsal katarakt tanısında aile ve çocuk doktorunun dikkati çok önemlidir. Göze küçük bir el fenerinin ışığı ile yakından baktığımızda kırmızı yansıma görülmemesi durumunda kataraktta şüphelenmek gerekir.

    Katarakt saptandığında gebelikte geçirilmiş olası ve katarakt yapıcı etkileri bilinen enfeksiyonların araştırılması gerekir. Ayrıca galaktozemi başta olmak üzere katarakt nedeni olabilen birçok metabolik hastalık araştırılması da gerekecektir.

    Kataraktın özellikle ilk 3 yılda fark edilip tedavi edilmesi görme tembelliğinin oluşmaması için önemlidir. Ne kadar çabuk tedavi edilirse o kadara az kalıcı hasar bırakır.

 

  Tedavi:

  Kesifleşmiş olan göz merceğinin çıkarılması ve göz uygunsa göz içi mercek, kontakt lens veya gözlükle göz bozukluğunun düzeltilmesi gerekir. Ameliyat ne kadar erken yapılır ve görme tembelliği tedavisi ne kadar iyi uygulanırsa sonuçlar o kadar iyidir.

    Çocuğun ameliyat sonrası uzun yıllar takibi gerekir çünkü komplikasyon sıklığı erişkinden çok daha fazladır. Bu vakaların %20’ sinde glokom ortaya çıktığı için sık aralıklarla göz içi basıncı kontrolü yapılması gerekir. Aynı şekilde daha geç ve nadir olan retina dekolmanı (göz sinirlerinde katların birbirinden ayrışması) tehlikesi nedeniyle göz dibi muayenesi aralıklı olarak yapılmalıdır.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz