Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Göz Hastalıkları
  DOĞUMSAL GÖZYAŞI KANALI TIKANIKLIĞI
 

Gözyaşı, alt ve üst göz kapağının burna yakın ucundaki bir delikten emilip, ince bir kanal yoluyla burun arkasına akar. Çoğu bebekte kanalın burna açılan alt ucu doğum sırasında ince bir zarla kaplıdır ama birkaç hafta içinde bu zar kendiliğinden yırtılarak açılır. Yırtılarak açılma gecikirse ya sürekli ya da nezle gibi bir enfeksiyon sırasında ara ara olan gözyaşının dışarı akması ve kirpiklerde yapışma oluşur. Burun kenarına, alt kapağın biraz aşağısına basmakla tıkalı gözyaşı kanalından gözün içine doğru iltihabın geldiği görülebilir. Bu çocuklarda sık sık göz iltihapları (konjonktivit) görülebilir. Konjonktivitin tipik belirtisi olan çapaklanma antibiyotikli göz damlaları ile düzelir ama ilaç kesilince hemen tekrarlama eğilimindedir.

 Önemli olan sulanmanın doğumsal glokomdan da kaynaklanabileceğini bilmek ve gözde kızarıklıkla birlikte şeffaf olan korneada bulanıklık ve gözlerde büyüme varsa bu sulanmanın sadece kanal tıkanıklığına bağlı olamayabileceğini düşünmektir.

 

Tedavi

Tedavide en önemli şey annenin çocuğunun gözüne günde en az 4 seans halinde ve her defasında en az 10 kez kanalı aşağıya doğru sertçe sıvazlayarak masaj yapması ve tıkanıklığın üstünde birikmiş olan sıvıyı daha basınçla aşağıya iterek ince zarın yırtılmasını kolaylaştırmasıdır. Çapaklanma varsa doktorunuzun önerdiği göz damlalarının da kullanılması gerekir.

Masajla tedavi yaparak çocuk en az 1 yaşına gelene dek beklenmelidir. Buna rağmen açılmadı ise “problama” denen bir girişimle burun içindeki ince zarın delinmesi sağlanır. Ameliyathanede bebek maske ile anestezi verilerek uyutulur, ince bir tel ile (prob) gözyaşı kanalı giriş deliğinden girilir ve kanal boyunca ilerlenerek dipteki zar delinir.

Bu işlem için en az 1 sene beklenmelidir. Çünkü bu bebeklerin %95’inde zar 1 sene içinde yırtılır. Eğer 1 yılda kendiliğinden açılmadı ise problama ile açılma şansı %90dir. İlk problamada açılmayanlara ikinci problama denenir ama bu kez de açılmadıysa hastalara cerrahi olarak yeni bir kanal oluşturma ameliyatı uygulanır.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz