Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Dermatoloji
  Sorularla SİİL !
 

1-  Siğil nedir?

Siğil derinin çok sık görülen viral enfeksiyonudur. Deride oluşan iyi huylu tümörlerdir. Vücudumuzun her yerinde ortaya çıkabilir. Virüs derinin en üst tabakasındaki hücreleri etkileyerek, hücrelerin çoğalmasına ve aşırı keratin üretimine sebep olur. Başlangıçta toplu iğne başı büyüklüğündeyken, haftalar veya aylar sonra bezelye boyuna ulaşır. Özellikle tırnak çevresindekiler çatlayabilir veya infekte olabilirler. Çoğu kez de basmakla ağrılıdırlar.

 

2-  Neden oluşur?

Siğilin etkeni, insan papilloma virusu (HPV) denilen ve şimdiye kadar 77 farklı tipi tespit edilen bir virustur. Virusun bazı tipleri onkogenik yani kanser yapıcı potansiyele sahiptir.

 

3-  En sık hangi yaşlarda görülür?

Siğiller en çok 10-20 yaşlar arasında görülür. Bu yaşlardaki kişilerin yaklaşık olarak %10’unda siğil bulunur. Çocuklarda görülme oranı oldukça yüksektir.

 

4-  Başka hastalık belirtisi olabilir mi?

Vücudun her tarafına yayılmış ve tedaviye rağmen çok kolay nüks eden siğiller, vücudun bağışık sisteminin zayıf olduğunu gösterir. Bu durumlarda bağışık sistemini zayıflatan hastalıklar açısından hasta incelenmelidir. Özellikle çocukların genital bölgelerinde gelişen siğillerde, mutlaka cinsel istismar açısından dikkatli olunmalıdır.

 

5-  Ağrı yapar mı?

Özellikle basınca maruz kalan alanlarda yerleşen siğiller, yani ayak tabanı, tırnak çevresi ve büklüm yerlerindeki siğiller ağrı yapabilir. Bu sebeple ayak tabanına yerleşen siğiller nasırla çok karıştırılır. Oysa siğiller yandan basmakla, nasırlar üzerine basmakla ağrılıdırlar.

 

6-  Zararı ne?

Siğillerin en kötü zararı yetişkin kadınlarda ve genital bölgede yerleşenlerde görülür. Buradaki siğiler eğer tedavi edilmezlerse %90 oranda rahim ağzı kanserine neden olurlar. Çocuklar için böyle bir tehlike söz konusu değildir. Ayrıca görüntü itibarıyla kozmetik bir probleme neden olurlar ve çocuğun okul yaşamını olumsuz yönde etkiler.

 

7-  Bulaşıcı mı?

Siğilerin bulaşıcı özelliği yüzyılımızın başında kanıtlanmıştır. Bulaşmada travmanın katkısı vardır. Siğiller, genellikle basınca uğrayan veya kaşınan yerlerde ortaya çıkarlar. Virüsler sağlam deriyi kolayca geçemezler. Eğer deride hasar, çizik, harabiyet varsa yerleşirler. Aşırı manikür ve tırnak yemek, tırnak çevresine siğilin yerleşmesini kolaylaştırır. Tırnak yiyen çocuklarda siğile rastlanma oranı çok yüksektir. Ayrıca bu çocuklarda tekrarlama da oldukça sıktır. Ayak tabanında yerleşen siğiller ise en çok banyo zemini ve banyo malzemeleri ile spor malzemelerinden bulaşır.

 

8-  Kalıtım ve stresin etkisi var mı?

Kalıtımın direkt bir etkisi olmamakla beraber, eğer kalıtsal olarak geçen ve bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık varsa kişi siğile kolay yakalanabilir. Sık nüksler gözlenebilir.

Stres, sıkıntı, depresyon, çocuktaki uyum bozuklukları gibi psikolojik faktörler siğile zemin hazırlayan etkenlerdir.

 

9-  Nasıl tedavi edilir?

Tedavinin amacı siğili uzaklaştırmak ve yok etmektir. Farklı tedavi yöntemlerinin hiç birinin % 100 başarı şansı yoktur.Tedavi sonucunu etkileyen en önemli iki faktör:

a)    İşlemin doğru bir şekilde uygulanması,

b)    İşlem sırasında çocuk hastanın virüse karşı sahip olduğu bağışıklık derecesi.

Tedavide; asit salisilik, laktik asit, 5-Fluorourasil içeren solüsyonlar, koterizasyon, kriyoterapi (sıvı azot tedavisi), lazer, podofilin, podofilotoksin, bleomisin, psikoterapi gibi yöntemler kullanılır. Elektrokoterizasyon ve kriyoterapi başarı ile uygulanan tedavi yöntemleridir. Fakat yaygın siğillerde elektrokoterizasyon tercih edilmemelidir. Çünkü iyileştikten sonra yerlerinde iz kalabilir.

 

10- Tedaviden sonra nüks görülür mü?

Tedavi ile sadece görünen siğilleri yok ederiz. Fakat yapılan çalışmalar,  siğilin çevresindeki 2 cm’lik sağlam alanda virusun varlığını göstermiştir. Muhtemelen tedavi sonrası nüksler de bu yerlerde bulunan virüslerden kaynaklanmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olasılığı %30 civarındadır. Eğer tedavi sonrası ilk 6 ayda tekrarlama yoksa nüks olasılığı azaldı demektir.

 

11- Siğil önlenebilir mi?

Çocuklarımızın derisinde yerleşen siğillerden temizlik ve hijyen koşullarına dikkat ederek korunmak mümkündür. 

 

            Uzm Dr. Zekayi KUTLUBAY

            Cilt Hastalıkları Uzmanı.

            0542 315 9109

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz