Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
  Dişlerin gelişimi
 

          Hamileliğin yaklaşık 7. haftasında diş gelişimi başlamaktadır. Bir çocuğun süt dişlerinin bazı kısımları ve sürekli (kalıcı) dişlerinden, birinci büyük azı dişlerinin küçük bir bölümü anne karnında gelişmektedir. Birinci büyük azı dişlerinin kalan bölümleri ve diğer tüm kalıcı dişlerinin oluşumu ise doğumdan hemen sonra başlamaktadır.

         Anne karnında iken gelişmeye başlayan dişler, bebek doğduktan 6 ay sonra ağızda görülmeye başlarlar. Genel olarak çocuk 2,5 yaşına gelinceye kadar alt çenede 10, üst çenede 10 adet olmak üzere toplam 20 adet süt dişi sürmesini tamamlamaktadır. Süt dişlerinin çıkış zamanları ortalama değerlere göre zaman zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, ilk dişler 6. aydan çok daha önce çıkabildiği gibi, kimi çocuklarda ise sürme zamanı 12- 18 aya kadar gecikebilmektedir. Diş sürmesinin erken veya geç olması genel olarak endişe verici bir durum değildir. Ancak yaklaşık 18. aylık bir çocuğun süt dişleri hiç çıkmamışsa, bu durumun diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gereklidir. 

 

            DİŞ GELİŞİMİNİ ETKİLEYEBİLECEK ANNE İLE İLGİLİ DURUMLAR 

 

      Bebeğin diş gelişiminde beslenmenin rolü büyüktür. Anne adayı, çocuğunun dişlerinin sağlıklı olabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerektiğini göz önünde bulundurmalıdır. Bebeğin dişlerinin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve diğer mineraller annenin kan dolaşımından alınır. Bu nedenle annenin hamileliği döneminde aldığı gıdaların; vitaminler, kalsiyum, fosfor bakımından yeterli olması, süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık, meyve, sebze ve tahılları içeren zengin bir çeşitliliğe sahip olması gerekmektedir. Hamilelik döneminde anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesi, ana rahminde gelişmekte olan bebeğin henüz birer tomurcuk halinde olan dişlerinin de yapısal bozukluklara neden olabilmektedir.

         

       Annenin hamileliği döneminde virüs veya bakteri enfeksiyonu nedeni ile ateşinin yükselmesi kan dolaşımındaki kalsiyum ve fosfor tuzlarının dengesini bozabilmektedir. Bu durum anne karnındaki bebeğin diş yapısının kalitesini etkileyebilmektedir.

 

       Hamilelik sırasında annenin herhangi bir nedenle tetrasiklin grubu antibiyotik kullanması, kullanım süresi, doz ve hamileliğin dönemine göre bebeğin süt ve sürekli dişlerinde koyu griden sarıya kadar değişen renkleşmelere neden olmaktadır. Bugün tetrasiklin kullanımı azalmış olmakla birlikte,  henüz hamileliği belli olmayan anne adayının doktoru veya diş hekimine antibiyotik ve X ışınları riskine karşı bebek beklediğini belirtmesi gerekmektedir.

 

Pedodontist Ayşegül AYKUT tarafından yazılmıştır.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz