Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
  Çocuğunuzun diş sağlığını nasıl korursunuz?
 

     Bebeğin ağız sağlığını korumak için ailelerin yapabileceği en önemli şey kendi ağız sağlığına özen göstermektir. Bebekler ağızlarında çürüğe neden olan bakterilerle doğmazlar, bu bakterileri doğumdan sonra edinirler. Bakteriler, bebeğin ağzında çok kolay birikmezler.  Birikimin gerçekleşmesi için birkaç gün boyunca bakteri temasının olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, bu bakterilerin bebeğe, öpme kucağa alma, bebeğin kaşık ve çatalını kullanma gibi durumlarla geçebildiğini göstermektedir. Bundan dolayı anne, mamanın tadına ya da ısısına bakmak için bebeğini beslediği kaşığı kullanmamalıdır. Ayrıca, ailelerin, düzenli diş fırçalama ve diş hekimi kontrolüne gitmek yoluyla kendi ağız sağlıklarına gereken özeni göstermeleri gerekmektedir. 

 

         Bilindiği gibi diş çürüğü; şekerli ve nişastalı besinlerin, ağız içerisinde bulunan bakteriler tarafından aside çevrilmesi ve bu asidin diş sert dokularını aşındırması ile oluşmaktadır. Yeni oluşmakta olan dişlerin çürüğe dayanıklı olmaları için çeşitli önlemler alınabilmektedir. Bunlardan ilki; çocuklarda çürük oluşumunu önlemek için erken dönemde florür (fluorid) kullanmaktır. Florürler, diş sert dokularını çürüğe karşı daha dirençli yapılar haline getirirler. Aileler, bu konuda bir çocuk hekimi veya diş hekiminden gerekli bilgileri alabilirler. Florür kullanımının, çürük oluşumunu yüksek oranda azalttığı bilinmesine karşın, tek başına yeterli olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

         Aileler ayrıca bebeklerinin genel bakımına gereken özeni göstermeli ve bebeğin yüksek ateşle seyreden hastalıklarında, çocuk doktoru muayenesini geciktirmemelidirler. Yüksek ateş, bebeğin kan dolaşımında kalsiyum ve fosfor tuzlarının oranını etkileyebilmekte ve bu dönemde oluşma olan süt ve sürekli (kalıcı) dişlerin dokularında bozukluklara, iyi mineralize olmamalarına ve çürük oluşumuna daha yatkın olmalarına neden olmaktadır.

 

         Annenin, bebeğin ağız temizliğine ilk dişleri çıkmadan başlaması gerekmektedir. Temizlenmeyen bir ağızda, diş ve dişetlerini kaplayan, bakterileri barındıran ve bakteri plağı adı verilen çok ince yapışkan bir madde bulunmaktadır. Bakteri plağı içindeki bakteriler, gıda artıkları ile etkileşerek asit salgılamakta ve bu asitler, diş yapısını bozarak çürüklere ve dişeti hastalıklarına neden olmaktadırlar. Çocuğun dişlerini örten plak ve dişler sürmeden ağızda bulunan plak aynıdır. Dişetleri üzerinde biriken gıda artıklarını uzaklaştırmak ve plak oluşumunu engellemek gerekmektedir. Temizlik işlemi, çocuğun dişleri sürmeden düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bebeğin dişetlerini temizlemek amacıyla küçük bir gazlı bez hafif ıslatılarak kullanılabilir. Bu gazlı bez ile bebeğin alt ve üst damağındaki sırt fazla basınç uygulanmadan silinmelidir. İlk dişler çıktığında ise yine gazlı bez kullanılabileceği gibi günümüzde özellikle bebekler için geliştirilmiş parmak kılıfları, küçük ve yumuşak diş fırçaları bulunmaktadır. Temizlik işlemi sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden sonra olmak üzere günde iki kere yapılmalıdır.

 

         Bebeğin süt ya da mama dolu biberon ile uyumasına veya gün boyu biberonla dolaşmasına izin vermek, çürük oluşumunu arttıran diğer bir faktördür. Biberonu emzik olarak kullanan bir bebekte yaygın çürük oluşumu sık görülen bir durumdur. Anne bu duruma engel olmakta çok zorluk çekiyorsa en azından biberona yalnızca içme suyu koyabilir.  

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz