Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Plastik Cerrahi
  Meme sarkmalarının tedavisi
 

   Hamilelik ve emzirmenin neden olduğu meme elastikiyetinin kaybı, yer çekimi, göğüs üstüne yatma alışkanlığı gibi nedenler, yıllar içinde memelerin gevşeyip sarkarak biçimini kaybetmesine yol açabilir. Mastopeksi, memelerde oluşan sarkıklıkları düzelterek memelerin tekrar biçimlenmesini sağlayan bir ameliyattır. Mastopeksi ile meme ucu da gerektiğinde küçültülebilir.

 

   Eğer, sarkmış olan memeler hacim olarak yetersiz ise, mastopeksi ile birlikte, meme protezi ile hacim desteği de sağlanması mümkündür.

 

   Mastopeksi, görünümünüzü güzelleştirecek, öz güveninizi arttıracaktır. Ancak, bu tür bir girişim ile hayalinizdeki kişi olacağınızı veya çevrenizdeki insanların size karşı duygu ve düşüncelerinin bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz. Sağlıklı, gerçekçi beklentileri olan hanımlar mastopeksi için uygun adaylardır.

 

   Tekrar hamile kalmayı planlayan hanımlara mastopeksi tavsiye edilmez çünkü hamilelik, ameliyat edilmiş memelerin şeklini bozabilir. Mastopeksi ameliyatı emzirmeyi etkilemez.

 

   Mastopeksi son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak özellikle sigara içen hanımlarda, enfeksiyon görülebilir. Sigara, izlerin iyileşmesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Cerrahınızın öneri ve tavsiyelerine uyarak, olası riskleri minimuma indirmek mümkündür.

 

   Mastopeksi ameliyatından sonra, iç çamaşırı veya bikini altında kalacak çizgi biçiminde izler oluşur. Bu izler memenin sarkıklık derecesine göre, meme ucu altında küçük dik bir çizgi olabileceği gibi, çok sarkık memelerde, “ters T” biçiminde, meme kıvrımı altında kalacak bir iz şeklinde olabilir.

 

   İlk görüşmede hasta cerrahına tüm şikayet ve beklentilerini anlatmalı ve cerrahın sunacağı önerileri dikkatle dinlemelidir. Operasyonun ne zaman yapılacağı konusunda cerrah ve hasta ortak bir karar vermelidir.  İlaç ve sigara kullanımı olup olmadığı cerraha açıklanmalıdır.

 

   Cerrah memelerin muayenesini ve ölçümünü yaptıktan sonra kullanılacak cerrahi teknik konusunda kararını vermeli ve bunu hastası ile paylaşmalıdır.

 

   Mastopeksi, genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Memenin, sarkıklık derecesine ve protez kullanımı ihtiyacına bağlı olarak, 1.5-3.5 saat sürebilir.

 

Op.Dr. Aret Çerçi Özkan

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz