Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Plastik Cerrahi
  Doğum sonrası karın çatlakları
 

   Doğum sonrası rahmin tekrar eski hacmine küçülmesi, ve hamilelikte alınan kiloların verilmesinden sonra iyice belirgin hale gelebilen çatlak ve sarkıklık genç annenin vücudunu deforme gösterebilir.

 

   Doğum sonrası karında, özellikle de göbek altında oluşan çatlak ve sarkıklıkların düzeltilmesi karın germe yani abdominoplasti ile mümkündür.

 

   Abdominoplasti, karın bölgesinin alt kısmındaki fazla deri ve yağ dokularının çıkarılarak, karın duvarı kaslarının iç dikişlerle gerildiği, sarkıklıkları belirgin şekilde düzelten bir operasyondur. Ancak, iç çamaşırı veya bikini altında, sezaryen izi doğrultusunda ve bundan biraz daha uzun bir iz oluşur.

 

   Karın bölgesinde, diyet ve egzersiz ile düzelmeyen geniş yağ birikintileri olan ve derideki elastikiyetin zayıflamasına bağlı olarak karnı sarkan kişiler, abdominoplasti için uygun adaylarıdır. Karın germe, şişmanlığı düzelten bir ameliyat değildir. Şişmanlık sayılmayacak bir göbek elbette ki karın germe ile düzelir. Ancak, çok aşırı şişman bir kişinin karın germe işleminden tatmin edici bir sonuç alması çok zordur.

 

   Gelecekte tekrar hamile kalmayı planlayan hastalara, abdominoplasti tavsiye edilmez. Göğüs kafesi altında ve göbek üstünde kalan herhangi bir bölgede daha önce geçirilmiş bir ameliyat ve buna bağlı bir yara izi mevcut ise bunu mutlaka cerrahınıza bildirmelisiniz. Bazen, daha önce geçirilmiş ameliyatlarda kesilmiş olması muhtemel bazı doku ve damarlar nedeni ile karın gerdirme yaptırmanız mümkün olmayabilir.

 

   Cerrahınız ile ilk görüşmenizde beklentilerinizi aktarmalı, cerrahınızın sizi muayene ettikten sonra yapacağı açıklamaları ve önerileri dinlemeli, konu hakkında detaylı bir bilgi sahibi olduktan sonra yapılacak girişim konusunda ortak bir karara varmalısınız. Sigara veya herhangi bir ilaç kullanımı mevcut ise mutlaka bunu cerrahınıza bildirmelisiniz. Sigaranın ameliyattan en az 1-2 hafta önceden bırakılması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra da 1-2 hafta kadar sigara kullanılmaması yara iyileşmesi açısından çok büyük yarar sağlar.

 

   Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılan yaklaşık 2-3 saat kadar süren bir ameliyattır. Ameliyatta göbek altında kalan deri ve yağ dokuları atılıp, göbek üstünde kalan deri ve yağ dokuları karın duvarından ayırıldıktan sonra aşağıya doğru çekilip sezaryen izi seviyesinde dikilerek karın gerilir. Karın duvarındaki kaslar da dikişler ile orta hatta doğru gerilerek bel bölgesinin incelmesi sağlanır. Göbek de eski yerinden ayırılıp, daha yukarıda kendisi için açılan bir delikten geçirilerek yeniden oluşturulur.

 

   Ameliyattan sonra, kasıklarınıza yakın bir bölgeden çıkartılan iki adet dren ile 2-3 gün kadar, muhtemel sızıntıların karın içerisinde birikmeden, dışarı alınması sağlanacaktır. Karın bölgesini saran bir korse giydirilecekir. Hasta, ertesi sabah ayağa kaldırılıp, öne eğilmiş bir şekilde yürütülür ve aynı gün veya bazen ertesi gün taburcu edilir. İlk günlerde karında hafif bir şişlik ve ağrı oluşabilir. Bunlar ilaçlar ile azaltılır. Öne eğilerek yürüme yaklaşık 7-10 gün kadar sürer en geç 15 gün içinde hasta doğrulabilir. Dikişler 12-15 gün sonra alınır.

 

   Eğer emilebilir dikiş kullanılmış ise dikişler alınmaz. Bedensel yorgunluğu çok fazla olmayan bir işe 2-3 hafta içinde geri dönülebilir. Ameliyattan 4-6 hafta sonra çok ağır olmayan egzersizlere başlanabilir. İzler 3-6 ay kadar belirgin görünüp, zaman içinde düzleşip beyazlar ve silinir. Ancak, tamamen yok olmazlar.

 

   Daha fazla bilgi ve açıklamalar için cerrahınıza danışabilirsiniz.

 

Op. Dr. Aret Çerçi Özkan

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

GSM: 0532 476 35 02

 

 

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz