Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Kulak Burun Boğaz
  Bebeğinizde işitme kaybı var mı?
 

 

 

    Çocuğunuzun işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki kontrol listesi, çocuğunuzun bir işitme kaybı olduğunun belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Her maddeyi dikkatlice okuyun ve sadece size, ailenize veya çocuğunuza uyan faktörleri dikkate alın.

İşitme kaybından şüpheleniyorsanız aşağıdaki soruları cevaplandırınız:

**Anne, hamilelik sırasında  kızamıkçık, viral bir enfeksiyon ve grip geçirmiş ya da alkollü içecek tüketmiş olabilir mi?

**Yenidoğan bebeklerde (doğumdan ilk 28 güne kadar) doğumdaki kilosu 1600 gramdan düşük mü? , Yüz ve kulaklarının görüntüsü farklı mı? Doğumda sarılığı oldu ve kan değişimi uygulandı mı? Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde beş günden fazla kaldı mı? Damardan iğne ile antibiyotik aldı mı? Menenjit geçirdi mi?

**Ailede erken yaşlarda olan veya gelişmiş, kalıcı veya ilerleyen işitme kaybı olan, bir veya daha fazla birey var mı?

**Bebeğim (29 gün ile 2 yaş arası) damardan antibiyotik aldı mı? Menenjit oldu mu? Nörolojik bir bozukluğu var mı? Kulaktan kanamanın olduğu veya olmadığı kafatası kırığı olan ciddi bir yaralanma geçirdi mi? 3 aydan fazla süren, kulakta sıvının olduğu tekrarlayan kulak enfeksiyonu var mı? Çevreye cevap verme tavrı yeterli mi? (konuşma ve lisan gelişimini değerlendirmek için)

**Yenidoğan (doğumdan 6 aya kadar) beklenmedik yüksek sesli gürültülerle irkilmiyor, hareket etmiyor, ağlamıyor veya her hangi bir şekilde tepki vermiyor mu? Yüksek sesli gürültülerle uyanmıyor mu? Kendiliğinden sesleri taklit etmiyor mu? Sadece sesle sakinleştirilemiyor mu? Başını sesime doğru çevirmiyor mu?

**Küçük bebeğim (6 ay-12 aya kadar) sorulduğunda tanıdık kişi veya eşyaları gösteremiyor mu? Konuşma sesi çıkarmıyor ya da konuşma sesi çıkarmayı bıraktı mı? 12 aylıkken, “el salla” ,”elini çırp” gibi basit sözleri yalnız dinlemekle anlamıyor mu?

**Büyük bebeğim (13 ay-2 yaş ) hafif bir sesle ilk seslenişte doğru yöne dönmüyor mu? Çevreden gelen seslere duyarsız mı? İlk seslenişte cevap vermiyor mu? Sese cevap vermiyor veya sesin nereden geldiğini anlıyamıyor mu? Tanıdık insanlar ve evde çevresindekiler için basit kelimeleri kullanmaya ya da taklit etmeye başlamadı mı?  Benzer yaştaki diğer çocuklar gibi ses çıkarmıyor ve konuşamıyor mu? Normal ses yüksekliğinde televizyon seyretmiyor mu? Anlama ve iletişim için kelimelerin kullanımında yeterli gelişmeyi göstermiyor

            Bu sorulardan bir veya daha fazlasını evet olarak cevaplandırdıysanız, çocuğunuzun işitme kaybı olması mümkündür. Çocuğunuzda bu göstergelerden bir veya daha fazlası varsa, çocuğunuzu kulak muayenesi ve işitme testine götürmeniz gerekir. Bu herhangi bir yaşta, doğumdan hemen sonra bile yapılabilir. Bu faktörlerden hiçbirini belirlemediniz, fakat çocuğunuzun normal duymadığından şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun doktoru endişelenmiyorsa bile çocuğunuzun işitmesini ölçtürün. İşitme kaybı olmasa bile testin ona bir zararı olmaz. Ne var ki, çocuğunuzda işitme kaybı varsa, geç teşhis konuşma ve lisan gelişimini etkileyebilir. Bu kontrol listesi maddelerinin hiçbiri bulunmasa bile işitme kaybı mevcut olabilir.

            18 yaşın altındaki birçok çocukda farklı derecelerde işitme kaybı vardır. Siz ebeveynler ve onların ana babaları bebeklerinizdeki işitme kaybını keşfedecek kişilersiniz. Çünkü onlarla en fazla vakit geçiren sizsiniz. Eğer herhangi bir zaman bebeğinizin işitme kaybı olduğunu düşünürseniz bunu doktorunuzla görüşün. Bebeğinizin duyması profesyonel olarak herhangi bir yaşta test edilebilir. Bilgisayarlı işitme testleri yenidoğanları taramayı mümkün kılar. Bazı bebeklerin diğerlerine göre ortalamadan daha fazla işitme kaybı olasılığı vardır. Bu listedeki herhangi bir maddeyi belirlerseniz, mümkün olan en kısa zamanda çocuğunuza işitme testi yaptırmalısınız. Okula başlamadan önce tüm çocuklara işitme testi yapılmalıdır. Bu anne, baba veya çocuğun fark etmediği hafif işitme kayıplarını ortaya koyabilir. Tek kulaktaki bir kayıp bu yolla saptanabilir. Böyle bir kayıp, belirgin olmasa da konuşma ve lisanı etkileyebilir. İşitme kaybı kulak kiri veya kulakta sıvı birikmesinden bile kaynaklanabilir. Bu tipte geçici işitme kaybı olan birçok çocuğun, ilaç tedavisi veya küçük bir cerrahiyle işitmesi düzeltilebilir.

            Geçici işitme kaybının tersine bazı çocukların kalıcı olan sinir kaynaklı sağırlığı vardır. Bu çocukların çoğunluğunun bir miktar kullanılabilir işitmesi olur. Çok azı tamamen sağırdır. Erken teşhis, erken işitme cihazı uygulanması ve özel eğitim programlarına erken başlamak, çocuğun mevcut işitmesini en yüksek seviyeye getirmeye yardımcı olabilir.

Op.Dr.Ahmet Mert BİLGİLİ
mert.bilgili@planet-save.com
ENT KBB Hastanesi, İncirli Caddesi, Bakırköy, İSTANBUL

0212 543 9797

www.ent.com.tr
Bu yazının hazırlanmasında Türk kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi vakfının konuyla ilgili broşüründen yararlanılmıştır

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz