Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Çocuk Cerrahisi
  Kaka kaçırma
 

Çocuklarda Kaka Kaçırma

Kaka kaçırma nedir ve sebepleri nelerdir?

Kaka kaçırma (külotunu kakayla kirletme) çocukların %2’sinde görülen bir sorundur. Kabızlık sebebiyle kaka kaçırmaya enkoprezis denir. Bu durumda kakanın miktarı genellikle azdır ve sadece iç çamaşırını boyar. Enkoprezis görülen çocuklarda şekilli, kötü kokulu, yumuşak veya sıvı

Genellikle, kaçırma kabızlık nedeniyle olur. Nadiren kaka kaçırmanın nedeni bir hastalık veya doğuştan bir kusura bağlı olabilir.

 

Kaka kaçırma istemsizdir- çocuğunuz altını kirletmek istemez. Kaka,  bağırsakları büyük ölçüde doldurmuş ve genellikle sertleşmiş kakanın etrafından geçerek anüsten sızar. Kaka kaçırma sadece bazı zamanlarda olabilir veya günde bir kez ya da birkaç kez görülebilir. Kakanın kıvamı genellikle yumuşaktır ve akışkan ya da kil gibi olabilir.

 

Kabızlığı olan çocuklar kakalarını kaçırabilirler. Bu çocuklarda ağrılı dışkılama ve Bağırsakların yetersiz boşalması olabilir. Kabızlığı olan bazı çocuklar hergün kaka yapabilirler; fakat dışkı miktarı azalmıştır. Bu çocuklar zaman zaman fazla miktarda dışkı yapabilirler. Bağırsaklarını tam boşaltamayan çocuklarda, Bağırsakta biriken dışkı miktarı o kadar fazla olabilir ki anüsten sızarak kaka kaçırmaya neden olur. Kabızlığın diğer belirtileri, dışkılama sırasında aşırı zorlanma, karın ağrısı ve gaz, huzursuzluk, yorgunluk, iştahsızlık, gündüz veya gece idrar kaçırma ve tuvalete gitmekte isteksizliktir.

 

Kabızlık sebepleri:

Çocuğunuz yeteri kadar posalı yiyecek veya yeterli sıvı almıyorsa kabızlık görülebilir. Birçok çocukta herhangi bir neden bulunamaz. Bazen, sertleşmiş kakanın etkisiyle anüs çevresinde bir çatlak veya sıyrık oluşabilir. Bu durumda dışkılama çok ağrılı olduğu için çocuk kakasını tutar ve kabızlık daha da artar.

Bazen kabızlık ailesel olabilir. Yetersiz beslenme veya hareketsizliliğe neden olan bir hastalık da kabızlığa ve kaka kaçırmaya yol açabilir ve bu sorun başlangıçtaki hastalığın düzelmesinden sonra da devam edebilir.

Kabızlığa bağlı kaka kaçırmanın tedavisi:

İlk yapılması gereken Bağırsaklarda birikmiş olan kakanın uzaklaştırılmasıdır. Bu lavman veya fitil yardımıyla sağlanabilir. Ağızdan verilen ilaçlarla da Bağırsak boşaltımına yardımcı olunur.

Dışkının boşaltılmasından sonra çocuğunuzun düzenli dışkılama alışkanlıkları kazanması çok önemlidir. Bu da ancak diyet tedavisi ile mümkün olabilir. Böylece tekrar fazla miktarda dışkının birikmesi önlenmiş olur. Dışkının boşaltılmasından sonra çocuğunuzun düzenli dışkılama alışkanlıkları kazanması çok önemlidir. Böylece, yeniden fazla miktarda dışkının birikmesi önlenmiş olur. Tedavide diyetin düzenlenerek yeterli sıvı ve posa tüketilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca günde birkaç kez tuvalete gitmeli ve gerektiğinde dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

   

Tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi:

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve çocuğunuzun dışkılamayı öğrenmesi için bu gereklidir. Çocuğunuz her gün tuvalette oturmalıdır. Bunun için en uygun zaman yemeklerden sonradır. Çocuğunuzun tuvalette oturması, düzenli dışkılaması ve çamaşırlarının temiz kalması halinde onu ödüllendiriniz.

 

Tedavinin yararlı olduğunu nasıl anlayabilirim?

Her gün, çocuğunuzun dışkılama sayısını, kaka kaçırmasını ve ilaç kullanımını kaydediniz. Bu kayıt size ve doktorunuza tedavinin başarısı konusunda bilgi verecektir.

Çocuğunuz ilaç alırken her gün kaka yapması ve daha az ya da hiç kaka kaçırmaması gerekir. Fazla miktarda veya sert dışkılama, kaka kaçırma ya da karında şişkinlik veya ağrı tedavinin değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Kaka kaçırma sabır ve çaba gerektiren bir sorundur. Ancak düzenli tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

 

 

                                                                                                                                                                    

 

 

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz