Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Çocuk Cerrahisi
  Kasık fıtıkları, hidrosel ve kordon ksti
 


Yapılmış olan çeşitli çalışmalarda çocuk fıtıklarının görülme sıklığı %2 ile %5 arasındaki oranlarda değişiklikler göstermektedir. Çocuk kasık fıtıklarının tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkündür. Çocuklarda kasık fıtığının sebebi belli değildir. Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ve eşlik eden başka hastalıklar olduğu taktirde görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca erkek çocuklarda kızlara oranla 8 ila 10 kat arasında daha sık görülmektedir.


Fıtık kesesi karın içerisinden yumurtalıklara doğru uzanan bir artığın kalmasıyla oluşur. Eğer bu artığın karın içi ile ilişkisi dar ise karın içi sıvısı yavaş yavaş aşağı inerek içi sıvı dolu bir şişlik oluşturur. Bu durum hidrosel veya kordon kisti olarak anılan hastalıklara yol açar. Hidrosel eğer kasık fıtığı eşlik etmiyorsa 1 yaşına kadar takip edilmelidir. Ancak bu çocuklarda kasık fıtığının tabloya ilave olma ihtimali açısından bir Çocuk Cerrahı tarafından takip edilmelidir. 1 yaşından sonra hidroselin devam etmesi halinde cerrahi müdahale gereklidir.


 Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde kasık fıtığı görülme sıklığı erkek bebeklerde %30’lara kadar çıktığı bilinmektedir. Yine prematüre bebeklerde fıtığın boğulma ihtimali ilk ay içinde ameliyat edilmez ise %60 gibi yüksek bir orandır ve fıtığın boğulması bebeğin hayatını tehdit eden acil bir durumdur.


Erkeklerde daha çok bağırsaklar, kızlarda ise yumurtalık veya tüpler fıtık kesesi içinde yer alır. Kasık bağları esas sorunu çözmediği için tedavide hiçbir yarar sağlamadığı gibi boğulma riskini arttırdığından ve dokuları ezip ameliyatı zorlaştırdığından kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi edilmediği taktirde kendiliğinden veya ilaçla iyileşme ihtimali bulunmadığı gibi bu kanaldan dışarı çıkabilen yapılar günün birinde içeri geri gidemez olup hem hasta hem de doktor için tatsız, zor, hatta tehlikeli durumlar yaratabilir; ancak büyük ameliyatlar ile düzeltilebilecek sorunlar ortaya çıkarabilirler. Hastalıkların tümünün tedavisinde başlıca amaç ilgili artığın çıkarılması ve karın içi ile ilişkisinin kapatılmasıdır.  Deneyimli ellerde kısa süren ve komplikasyonu az olan bu operasyon günübirlik uygulama ile çocuk hastanede 1 gece bile yatmadan yapılabilmektedir. Bu ameliyat yenidoğanlar da bile yapılması mutlaka ve en kısa sürede gereken bir ameliyattır.

Kasık fıtığı tanısı konulur konulmaz ameliyat edilmelidir.

        Op. Dr. Fatih AKOVA
       Çocuk Cerrahisi Uzmanı 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz