Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Alerji ve Astım
  EV TOZU AKARI NEDİR? (VİDEOLU SUNU)
 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

Akarlar gözle görülmeyen ancak mikroskop altında görülebilen, 0,1–0,5 mm çapındaki küçük eklembacaklı canlılardır. Akarlar alerjik astım, alerjik nezle, alerjik konjonktivit ve egzamaya neden olabilirler. Yaşamaları için en ideal koşul 20–37 °C arası sıcaklık ve %60–70 arası bağıl nemdir. İnsanların dökülen epitel hücreleri, saç, kıl kepek ve diğer organik maddeler ile beslenirler. Erişkin bir insanın derisinden ve saçlarından günde 1 gram kadar kepek ve hücre dökülür. Ne kadar temiz olursa olsun her evde bulunan ev tozu akarlarının en yoğun olarak üredikleri yerler ideal, nem, sıcaklık ve besin nedeniyle insan yatakları, yastık, yorgan, halı dipleri ve kumaş kaplı mobilyalardır. Akarların buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca alerjik bünyeli şahıslarda şikâyete neden olur. Öksürük, gözlerde kaşınma, astım ve alerjik nezleye yol açabilir.

Ev Tozu Akarlarına Karşı Hangi Tedbirler Alınmalıdır?

1. Yatak Odalarının Arındırılması:

Ev tozu akarları 60º °C’nin üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle yatak, yorgan ve yastık tamamıyla 60 °C’nin üzerinde yıkanabilen kumaştan olmalı; yıkanma işlemi 2–3 haftada bir (akarların üreme ritmi) tekrarlanmalıdır.

Tamamıyla yıkanabilir yataklar pahalılığı nedeniyle temin edilemiyorsa yatak ve yastık ince naylon örtüyle kaplanmalıdır. Üzerine örtülen kılıflar 60ºC’de yıkanmalı; battaniye ve yorgan ise kuru temizlemeye verilmelidir. Yatak odasında halı kesinlikle bulundurulmamalıdır. Perdeler 60º C sıcak suda yıkanabilen kumaştan olmalıdır. Yünlü battaniye, peluş tarzı toz tutacak eşyalar kullanılmamalıdır. Yatak odasında kitaplık, yüklük olmamalıdır.

Akar geçirgenliği olmayan gerçekten son derece sağlıklı tıbbi amaçlı nevresim takımları da bulunmaktadır. Bunlar akarların ve akar salgılarının şilte ile kendisi arasında hapsolmasını sağlayarak çocuğun akarları solumasına engel olmaktadır.(Doktorunuza danışınız).

2.Yatak Odası Dışında Kalan Yerler

Oturma, çalışma ve misafir odalarında kadife, tüylü kumaştan, mobilyalardan kaçınmalı, perdeler yıkanabilir kumaştan olmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır. Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince azaltılmalıdır.

Halılar, tekstil, mobilyalar akarisidlerle  (akar öldürücü maddeler) en az 3 ayda bir akarlardan arındırılmalıdır.

3. Evde Nem Oranını Düşük Tutmak

Yazın nem oranını düşürmek amacıyla yapılan vantilatörler ve klima cihazları kullanılmalıdır. Kışın ise evde çamaşır kurutmak, soba üzerinde çay kaynatmak, kalorifer üzerine buhar yapıcı kaplar asmak gibi nem oranını arttırıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Ev ve eşyalar nem oranını düşürmek amacıyla sık sık havalandırılmalıdır.

4. Temizlik ve Güneşlendirme

 Evde her tarafın ve tüm eşyaların tozu haftada bir kez mikro filtresi olan bir elektrik süpürgesiyle 1 m2 için bir dakika süre harcamak suretiyle alınmalıdır. Mümkün olan tüm eşyalar sık sık güneşlendirilmelidir.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz