Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Alerji ve Astım
  EGZAMA (ATOPİK DERMATİT)
 

Egzama sık rastlanan alerjik bir cilt hastalığıdır. Herkeste ve her yaşta görülebilir ama en çok süt çocukluğu ve çocukluk çağının hastalığıdır. Farklı şekillerde dermatit çeşitlerini içerir.  Ana özelliği ciltte kızarma, kabuklanma ve kaşıntıdır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlığın olduğu çok iyi bilinmektedir. Yani bir anne veya babada egzama, astım veya alerjik nezle varsa çocukta da egzama ortaya çıkabilir. Tek başına görülebildiği gibi astım veya alerjik nezle gibi başka alerjik hastalıklarla birlikte de seyredebilir. Belirtileri tetikleyebilen çok sayıda faktör olabilir: Gıdalar, toz, parfümlü losyonlar, yün, peluş oyuncaklar, stres vs. Ani sıcaklık değişiklikleri ve terleme de kaşıntıyı arttırabilir. Tetikleyici faktörlerden sakınmak belirtilerin azalmasına neden olabilir ama tedavi edici olamaz.

Belirtiler:

Kırmızı ve kaşıntılı deri; deride içi sıvı dolu çok küçük kabarcıklar ve kabuklanma alanları vardır. Bunlar süt çocuklarında en fazla saçlı deri, yüz (yanaklar, kaşların arası, kulak memesi arkası en fazla), diz ve dirsek kıvrım yerlerinde görülür. Kaşıntı ana yakınmadır. Lezyonlar kaşındıkça kabuklanır, şiddetlenir; şiddetlendikçe kaşınır. Kaşınma sırasında cilde mikrop bulaşması halinde iltihaplı bölgeler kuru kahverengi görünüm alır.

 

Tedavi:

Tedavi için birkaç husus bir arada göz önünde bulundurulmalıdır: Tetikleyici olabileceklerin uzaklaştırılması, cildin kurumasına engel olunması, kortizonlu kremler ve antialerjik (antihistaminik) ilaçlar. Kurumaya engel olmak için sabunsuz temizleyiciler, sık yıkama, nemlendirici yağlı losyonlar kullanılır, alevlenmeler halinde sık ılık banyolar faydalıdır.

Kortizonlu kremlerin kısa sürelerle kullanılması tamamen doktor kontrolü altında olmalıdır. Bu ilaç mikrobik olmayan iltihabın baskı altına alınması için zorunludur ama uzun süre kullanılması halinde ciltte incelmeye ve tahribata neden olur.

Kaşıntının fazla olması halinde antialerjik şurupların kullanılması hem tedaviye katkıda bulunur hem de bebeği rahatlatır.

Son yıllarda kortizon olmayan ve çok uzun süre (belki de 2 sene) kullanılabilen ve üretici firmanın iddialarına göre yan etkisi neredeyse hiç olmayan bir egzama ilacı da geliştirilmiştir (Doktorunuza danışınız).

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz