Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Beyin Hastalıkları
  EPİLEPSİ
 

İnsan vücudunu bir makine veya robot olarak düşünün. Kaslar motor, sinirler motora elektrik taşıyan teller, beyin ise esas elektrik akımının çıkış yeri, kumanda merkezi olsun. Kol veya bacağımızı hareket ettireceğimiz zaman beyinden elektriksel akım çıkar, sinirler ile kola gelir ve kol kalkar. Epilepside sorun beyinden çıkan elektrik deşarjlarının istemsiz, koordinasyonsuz ve yüksek voltajda olmasıdır. Bu deşarjlara bağlı olarak sadece kas hareketleri görülmez, aynı zamanda şuur ve (anormal kokular alma gibi) duyu bozuklukları da olur. Şu halde epilepsinin tanımın şöyle olabilir: Beyinde birden ortaya çıkan anormal elektrik deşarjlarına bağlı olarak istemsiz hareketler, hisler veya bilinç değişiklikleridir.

 

Epilepsi (sara) tekrarlayıcı nöbetler yapan hastalığın adıdır. Nöbet sırasındaki kasılmalara ise konvülsiyon denir. Epilepsi çok farklı şekillerde seyreden bir hastalıktır. Yani her epilepside hastalık kasılmalarla seyretmeyebilir. Şuur kaybı, ağızdan köpük gelmesi, morarma, idrar kaçırma ve kasılmalarla seyreden korkutucu bir tablo olabileceği gibi, garip kokular duyma veya derste 15 – 20 saniye dalıp gitme gibi hafif ve müphem bir seyir de söz konusu olabilir.

 

İşin ilginç yanı çocukların çoğunda nöbetler dışı zamanlarda hastada hiçbir anormallik yoktur. Buna bir de çocuğa sarayı yakıştıramama eklenince hastanın doktora götürülmesi de gecikir. Tanı konması da geç olur.

 

Nedenleri:

Epilepsiyi nedenlerine göre ikiye ayırmak mümkündür.

1-    Nedeni bilinmeyenler: Yapılan tetkiklerde beyinde hiçbir sorun bulunamaz

2-    Nedeni bulunabilenler: Beyinde hasar yapan, elektrik deşarjlarını başlatan bir neden vardır.

a-    Doğumsal metabolik hastalıklar

b-    Menenjit, ansefalit vs iltihaplar

c-     Travma, kanama vs

d-    Doğumda beynin oksijensizliğine bağlı hasarlar

e-    Tümörler

f-      Annenin gebelikte geçirdiği bazı hastalıklar

 

Epilepsi çeşitleri:

Bilim adamları epilepsiyi şuur durumu, etkilediği kas grupları vs göze alarak sınıflamaya çalışmışlardır. Kabaca şöyle diyebiliriz:

1-    Basit fokal (parsiyel): Sadece belli bir kas grubunda kasılma olur ama şuur açıktır

2-    Kompleks: Belli bir kas grubunda kasılma olur ama şuur kapalıdır.

3-    Generalize:

4-    Absans: Sadece kısa süren göz dalması, dalgınlık benzeri nöbetlerdir.

5-    Status epileptikus: Nöbetlerin ardı sıra gelip 60 dakikadan uzun sürmesidir.

 

Teşhis:

En sağlıklı teşhis için doktorun, mümkünse nöroloğun nöbeti görmesi gerekir. Ama çoğu hastada nöbet doktor tarafından görülmez. O halde doktor hasta yakınlarından özellikle nöbeti gören kişilerden nöbetin şekli hakkında bilgi alır: Vücudun nasıl kasıldığı, şuurun kapanıp kapanmadığı, ne kadar sürdüğü, idrar kaçırıp kaçırmadığı, morarma olup olmadığı vs öğrenilir. Ardından havaleye neden olabilecek beyin hastalıklarının araştırmasına başlanır. MR, bilgisayarlı tomografi vs çekilmesi gerekebilir. Beyin elektriksel aktivitesinde bozukluk araştırılmasına yarayan EEG çekilir. Bazı kan testleri yapılır, gerekirse bel suyu alınarak inceleme yapılır. Bu testler nadir de olsa epilepsi olmayan bazı başka hastalıkların ayırt edilmesinde önemlidir. Çünkü epilepsi tedavisi en az 2 sene ilaç kullanmayı gerektiren zahmetli bir süreçtir. Yanlış teşhis ile boşuna 2 sene gereksiz ilaç tedavisi verilmemelidir.

 

Tedavi:

Epilepsi ömür boyu sürecek diye bir şey yoktur. Çoğu epilepsi şeklinin ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçla tedavide amaç beynin elektriksel faaliyetindeki artışı baskılamaktır. Tedavinin düzenliliği önemlidir. En az 2 sene ilaç kullanmak gerekirken bazı aileler “çocuk iyileşti, uzun zamandır nöbet de geçirmiyor” diyerek kendiliğinden ilaç kesmektedir. Bu durumda nöbetler yeniden başlayabilir; üstelik o tarihe kadar yapılan tedavinin de sil baştan yeniden uygulanması gerekebilir. Bazen bir ilaçla tedavi mümkün olmaz 2 veya daha fazla ilaç tedavisi gerekebilir.  

  

İlaç tedavisi sırasında çocuğun uyku ve beslenme düzenini bozmayın: 1-2 saatlik ilaç zamanı doğru kabul edilebilir. 

 

Tatil, düğün, yolculuk vs. durumları için gerekirse aynı ilaçtan birkaç kutu alıp tedbirli olun. 

 

Epilepsinin % 100 tedavisi olmadığını unutmayın. Her 100 epilepsiden 60’ı 2 senede düzelir.  

 

İlaç tedavisi altındayken 2–4 sene nöbet gelmemesi halinde ilaç sayısı, dozu sıklığı yavaş yavaş azaltılarak 6–12 ayda tedavi ve izleyen günlerde yenilemesi takip edilir.

 

Epilepsili çocuğun ailesini öğütler:

 

·       Epilepsi bir ruh hastalığı değildir; bulaşmaz. Ancak epilepsili hastalar toplumumuzda özürlü, cüzamlı muamelesi görmektedir. Çocuğunuzun hastalığını kabul edin, gerçeklerle yüzleşin. Doktorunuza her şeyi sormaktan çekinmeyin. 

    

  1. Yakınlarınız ve çocuğun sık vakit geçirdiği kişilere hastalığı söylemekten çekinmeyin. Örneğin öğretmeni, sık görüştüğü sınıf arkadaşlarının ailesi, bakıcısı, servis şoförü vs. Bu kişilere nöbet anında ne yapacaklarını da öğretin.
  2. Çocuğunuzun zekâsı eğer nöbetler çok ağır değil ve beynine zarar vermiyorsa, yaşıtları ile aynı dış eğitimini tamamlayıp meslek sahibi olabilir. Ancak pilot veya dalgıç olamaz. Doktor, avukat, mühendis, öğretmen, ressam, müzisyen olabilir. Çocuk sahibi olabilir.
  3. Epilepsili kişi araba kullanabilir mi? Kaza yapma olasılığı, diğer kişilerden çok az daha fazladır. Özellikle son 2 senede nöbet yoksa doktor da izin verirse araba kullanabilir.
  4. Spor ve Epilepsi: Eğer kendini bir spor dalında geliştirmeye hevesli ve yetenekli ise sakıncası yoktur. Spor yaparken yaralanma riskinin az olduğu sporların seçilmesi yeterlidir. Ağır aletli jimnastik vs tercih edilmemelidir. Yüzme, su topu vs yapacaksa hastalını bilen erişkin veya çalıştırıcı eşliğinde olmalıdır. Kafasını sık sık vurmasına neden olan boks, judo gibi sporlardan kaçınmalıdır.
  5. Herkes hayatın bazı zamanlarında şu veya bu şekilde tehlikeye maruz kalır. Bu risk epileptiklerde daha fazla değildir. Üstelik bu tür sosyal faaliyetlerin getirdiği yarar riskinden daha fazadır.

 

Nöbet sırasında yapılacaklar:

1-    Bir kere nöbet anında ne yapabileceğinizi önceden düşünün, hazırlıklı ve bilgili olun.

2-    Nöbet başladığı anda saate bakmayı unutmayın. Bu, nöbet süresini takipte önemlidir.

3-    Hemen yere yatırın, yan çevirin, başını geriye doğru atın ki nefes akabilsin. Ağzında kusmuk varsa bir bez parçasıyla ağzını temizleyin ve nefes borusunun kusmukla tıkanmasını önleyin

4-    Bu pozisyonda nöbetin bitmesini bekleyin. Ağzına kaşık, tahta ve sokmayın, su döküp sarsmayın.

5-    Nöbet 30 dakikadan uzun sürerse en yakın hastaneye götürün. Önceden hazırlıklı olun

6-    Nöbet sonrasında çocukta uyku olabilir. Yorgun düşen, sersemleyen yavrunuzu dinlendirin, sakinleştirin, ona güven verin.

7-    Nöbet biter bitmez yenisi gelirse hemen hastaneye götürün.

 

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz