Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Ürogenital Sistem Hastalıkları
  İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI
 

                                   İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

 

Önce idrar yolu nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreterler, idrarın biriktiği kese, mesane ve idrarın boşaltım kanalı üretra (erkekte penis).

 

İdrarda böbreklerde oluşur ve aşağı akarak mesaneye dolar. Mesaneye üreterlerin girdiği yerde idrarın yukarı kaçmasına engel olacak tek taraflı bir kapak sistemi vardır. Yani idrar yukarıdan aşağı mesaneye akar ama mesaneden yukarı (amuda bile kalkılsa) çıkmamalıdır. Mesane dolunca gerginliğin etkisi ile işeme ihtiyacı ortaya çıkar. Mesane kasları kasılır. Boşaltım kasları gevşer, işeme gerçekleşir. İşeme sonunda mesanede çok az miktarda idrar kalabilir ve mesane söner. Bol sıvı alımı ile mesane yine dolar ve yukarıdaki işler defalarca tekrarlanır. Bu sayede mesane sık sık boşaltılmış olur.

 

Normalde idrar sterildir yani mikropsuzdur. Ancak bakteriler virüsler veya mantarlar idrar yolu iltihabı yapabilir. Peki, bu mikrop idrar yollarına nasıl bulaşır? Genel olarak iki olasılık vardır:

 

1-Dışarıdan bulaşma: Özellikle kız çocuklarında genital bölge temizliğine dikkat edilmezse olur. Ayrıca kızlarda üretra deliği anüse yakındır. Buradan bulaşma olur. Erkeklerde de sünnetsiz bebeklerin sünnet derisi altında biriken bakterilerin bulaşmasıyla olabilir.

 

2- Kan yoluyla bulaşma: Vücudun başka bölgelerindeki mikropların kan yoluyla gelmesi sonucudur.

 

3- Üçüncü bir olasılık ise doğumsal anomalilerdir. Bazen idrar yollarında doğuştan işlevsel veya yapısal bozukluk vardır. Normal şartlarda sık sık idrar yollarında idrarın beklemesine engel olunurken doğuştan anomalilerde mesane ve hatta üreterlerde boşaltılamayan idrar göllenmesi olabilmektedir. Bekleyen idrarda ise mikrop üreyerek idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.

 

Belirtiler ve Tanı: Belirtiler yaşa göre değişiklik göstere bilir. Yeni doğan ve süt çocuğunda ateş, ağlama ( İdrar yaparken yanmadan dolayı?) olabiliyorken sadece iştahsızlık,  büyüme geriliği, kusma ve hatta sarılık bile yapabiliyor. Daha büyük çocuklarda bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, idrar yaparken yanma, idrara çıkma ve idrar kaçırma sık olur.   

 

Dikkat: Bir kız veya erkek çocuk 1 kez bile idrar yolu iltihabı geçirse idrar yollarında Anomali araştırması yapılmalıdır.  Kız da olsa erkek de olsa 1 yaştan önce semptomatik (Yani bir şekilde belirti veren) idrar yolu enfeksiyonlarında idrar yolu ultrasonu, VCUG ve sintigrafi yapılması şarttır.

 

İdrar yolu iltihabı geçirdiği şüphe edilen çocuğun idrar tahlili ve idrar kültürü yapılıp hemen antibiyotik tedavisi başlanır. Başlanan antibiyotiğin idrar kültüründe üreyen bakteriye etkili olup olmadığına bakılır; etkili ise tedavi 10 güne tamamlanır. Başlanan antibiyotik antibiyogramda etkisiz görülüyorsa etkili olan antibiyotikle değiştirilmesi gerekir.

 

Korunma: Özellikle kız çocuklarda genital hijyen, önden arkaya doğru silinme öğretilmelidir. Okul çağı çocukların sık idrara çıkıp mesanelerini boşaltmaları temin edilmeli, iyice sıkışana kadar idrarı bekletmelerine engel olunmalıdır. Genital bölgenin nemli kalmasına engel olmak için dar çamaşır, sıkı kot pantolon vs giydirilmemelidir. Erkek çocuklarda ise sünnet en önemli korunma yöntemidir.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz