Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
  Bakteri ve Virüs Nedir?
 

Virüs de bakteri gibi insanlarda hastalık yapan mikroorganizmalardır. Mikroskopla bile görülemeyecek kadar küçüktürler. Virüsler dokularda ve kanda hücrelerin içine girerek tahribat yapar. Antibiyotiklerden etkilenmezler. Virüs hastalıklarından iyileşmede vücut savunmasının gücü önemlidir. Virüs enfeksiyonları sırasında direnç düştüğünde savunma zayıfladığı ve dokularda hasar ortaya çıktığında bakteriler de daha kolay hastalık yapabilir.

Virüslerin bulaşması çoğu kez damlacık enfeksiyonu ile olur. Ayrıca kan yoluyla, ağızdan doğudan temasla da bulaşma olabilir.

Virüslerin yaptığı hastalıkların bazılarına karşı aşı vardır: Yani viral enfeksiyonda tedaviden ziyade korunma ön plandadır: Hepatit A, B, grip, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği vs

Teşhiste doğrudan ve dolaylı testler vardır. Kan lökosit sayısında ve sedimantasyon hızında artış olmaması, ilgili virüslere karşı kanda antikorların miktarında artış dolaylı testlerdir. Bunlar birçok laboratuarda yapılabilen kolay ve pratik testler olsalar da yanılma payı vardır. Örneğin bir kişide virüse bağlı ateşli bir hastalık olduğu halde sedimantasyon ve lökosit sayısı artabilir. Doğrudan testler ise virüsün kendisinin gösterilmesine dayanır. Üniversitelerde viroloji laboratuarlarında yapılabilir. Pahalı ve pratikte kullanılmayan testlerdir.

Bakteriler ise virüsler gibi bulaşır ancak çoğunluğu hücre içine girmez ve yaptıkları toksinlerle hastalık etkisi gösterir. Bakteriyel enfeksiyon sırasında da ateş olur. Bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde antibiyotik kullanılır. Teşhiste lökosit ve sedimantasyon arışı dolaylı, kültür testleri doğrudan bakteri gösteren testlerdir.

Bakteri kültürü nedir? İçinde bakteri bulunduğu şüphesi olan vücut salgılarının alınıp besleyici bir sıvıya ekilip bakteri üreyip üremeyeceğinin beklenmesi ve üreyen bakterinin tanımlanmasıdır. Sıvı özel steril bir ısıtıcıya konup 24 – 72 saat kadar 37 derecede bekletilir. İçinde bakteri varsa (örneğin idrarda) sıvıda bulanıklaşma olup bakteri varlığı kanıtlanmış olur.
Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU
 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz