Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
  KOLERA
 

Kolera, Vibrio kolera adlı bir bakteri tarafından oluşturulan ishalli ve ağır bir hastalıktır. (Vibrio Latincede virgül anlamına gelir. Kolera bakterisi de mikroskopta virgül şeklinde görülmektedir).

Vibrio, ılık tuzlu sularda uzun süre yaşayabilir. Bitki köklerinde (pis sularla sulanmış tarladaki patates vs düşünün), az pişmiş yengeç, karides ve çiğ yenen istiridyede bulunabilir. Bunların ağız yoluyla alınması ile bulaşma gerçekleşir. Ağızda alınıp hastalık oluşturması için gerekli bakteri sayısı oldukça yüksektir: 1 milyon veya daha fazla bakteri olmalıdır. (Bu rakam amipli dizanteri için 100–200 arasıdır)

Vibriolar asitte çabuk öldükleri için ağız yoluyla alındıktan sonra eğer mide boşsa mide asidinde hemen ölürler ve ince bağırsağa ulaşıp hastalık yapamaz. Ama eğer ince bağırsağa bulaşma fırsatı bulursa barsak iç zarına yerleşip burada çoğalmaya başlar. Yaptığı toksinlerle (enterotoksin) barsak iç zarındaki kılcal damarlardan barsak içine aşırı sıvı boşalmasına neden olarak ishal oluştururlar.

 

Belirtileri: Bakteriler vücuda girdikten ortalama 2–3 gün sonra (6 saat ile 5 gün arasında değişir) ishal başlar. İshal su gibi, çok sık ve ağrısızdır. Dışkı pirinç yıkantı suyu gibi beyazdır ve balık gibi kokar. Dışkıda nadiren mukus vardır, kan bulunmaz. Ağır sıvı kaybından dolayı hızla bitkinlik, halsizlik, çarpıntı, susama hissi, dolaşım yetmezliği, şuur kaybı ve böbrek yetmezliği ortaya çıkar.

İshal o kadar şiddetlidir ki yeterli sıvı alınmazsa 24 saatte ölüm ortaya çıkabilir.

 

Tanı: Dışkının tipik görünümü ile koleradan şüphelenilir ve dışkı kültürü yapılır. Kültürde kolera bakterisi üretilebilirse kesin tanı konmuş olur.

Kolera bakterisinin dışkıdan üretilmesi ancak çok özel araştırma laboratuarları ve üniversitelerde mümkündür.

 

Tedavi: Kaybedilen sıvının yerine konması için yoğun sıvı tedavisi yapılmalıdır. Sıvı hem ağız yoluyla (ORS şeklinde) hem de damardan serum şeklinde verilmelidir. Antibiyotik tedavisi hastalık süresini kısaltması nedeniyle önemlidir.

Korunma: Koleradan korunma için koleranın görüldüğü gelişmemiş yörelerde anne sütü ile beslenme süresinin uzatılması çok önemlidir. Ayrıca bu bölgelerde yaşayan insanlara temiz içme ve kullanma suyu ile sağlıklı beslenme şartları sağlanmalı, kanalizasyon alt yapısı düzeltilmelidir.

 

Kolera Aşısı: Rutin aşılama programında değildir. Koruyuculuğu 3 – 6 ay sürer ve koruma oranı sadece %50’dir (Aşılananların %50’sinde etkilidir). Ayrıca ağrı, ateş vs yan etkileri de şiddetlidir. Bundan dolayı kolera için yüksek riskli bölgelere gidenlere aşı uygulanabilir. 6 aydan küçük çocuklarda kolera aşılaması yapılamaz.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz