Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Yenidoğan
  Yenidoğanla tanışma ve genel bakım
 


Uzun, zorlu, bir o kadar da heyecanlı hamilelik döneminin sonuna yaklaştınız. Hastaneye hamile olarak girip “anne“ olarak çıkacaksınız. Bu site ile ilk tanışma döneminizi daha rahat geçirmenizi ve bebeğinizle iletişiminizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Bebeğinizi çok sevin ona ne kadar küçük olursa olsun saygı gösterin. Kendinizi onun yerine koyarak bebeğinizin isteklerini ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışın. Unutmayın, ilk aylarda zamanının çoğunu uyuyarak geçirse de anne karnındayken etrafı duyabilen, son haftalarında parmağını emerek heyecanla sizinle tanışmayı bekleyen minik bir insanla karşı karşıyasınız.

DOĞUM ÖNCESİ HAZIRLIKLARI

1-    Bebeğin odası: Bebek mobilyaları doğumdan en az 1 ay önce eve getirilerek cila ve vernik kokusunu gitmesi için odası sık sık havalandırılıp eşyalar silinmelidir. İmkânınız var ise bebeğin odasına anne için büyük bir emzirme koltuğu da koyulmalıdır.

2-    Ecza dolabınızda bebeğinize yer açın ve önümüzdeki günlerde nöbetçi eczane aramak yerine şunları mutlaka temin edin: Alkol, pamuk, gazlı bez, oksijenli su, termometre, ateş düşürücü şurup ve fitiller, gliserinli fitiller, pişik kremi, göğüs çatlakları için krem.

3-    Bebek banyo malzemeleri:

A-Daha önce kullanılmamış orta boy bir kova ve tas

B-Küvet ve file: Ağrılarınızın olduğu doğum sonrası dönemde ayaklı küvetler son derece kullanışlıdır; eğilip kalkma zorunluluğunuzu en aza indirger.

C- Bebek tırnak makası ve tarak

D- Banyo ve odanız yeteri kadar ısınmıyorsa küçük bır ısıtıcı.

4-    Çocuk doktorunuzu belirleyin: Doğum öncesi tanışma amaçlı randevu alın ve telefonunu kaydedin.

5-    Olası elektrik kesintilerine karşı evinizde şarj edilebilir bir lamba ve el feneri bulundurun. Mümkünse çocuğunuzun ilk dönemlerde kalacağı odanın veya odaların elektrik düğmelerini ışık şiddeti ayarlanabilen düğmelerle değiştirin.

YENİDOĞANLA TANIŞALIM

9 ay boyunca heyecanla beklediğiniz bebeğiniz karşısında şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Yenidoğan bebeklerin başları vücutlarına göre oldukça iri olup hele normal doğumla dünyaya geldiyse yüzü şiş, kafası külah şeklinde çıkıntılı ve gözleri kanlı olabilir. Bacaklar vücuda göre ince ve cılız olup cilt sarkık ince ve buruşuktur. Hele erken doğduysa vücudu daha sonra dökülecek olan ve lanugo adı verilen tüylerle kaplıdır. Yenıdoğanın vücudu vernix adı verilen tereyağımsı bir tabaka ile kaplıdır. Vernix yenidoğanda ısı izolasyonu ve bakterilere karşı koruyucu görev yapar.

Ortalama boyu 50 cm; ağırlığı 3500 g. ve baş çevresi 34,5 cm.dir.

Hem kız ve erkek çocuklarda doğumdan sonra memelerde şişme ve sertleşme hatta süt salgılanması bile görülebilir. Kız bebeklerde vaginal akıntı ve kanama da gözlenebilir. Tüm bunlar gebelik sırasında anneden ve plasentadan (bebeğin eşi) gelen hormonlara bağlı olup geçicidir. Şişip sertleşen meme dokusundan süt sağmaya çalışmak sık yapılan bir hatadır. Asla memeye dokunulmamalıdır.

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz